Od 25 lutego do 27 maja 2017 będzie można podziwiać wystawę pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych wybitnych japońskich artystów ukiyo-e, takich jak Kitagawa Utamaro, Toshusai Sharaku i Utamaro Hiroshige.

Utagawa Kunisada, Kurtyzana spacerująca brzegiem rzeki Shijogawara w Kioto, ok. 1820-1825

 

Katsushika Hokusai, Kajikazawa w prowincji Kōshū, ok. 1830–1833

 

Wszystkie dzieła pochodzą z prywatnych zbiorów  Jerzego Leskowicza i zawierają one zarówno kompletne cykle pejzażowe, stanowiące arcydzieła japońskiego drzeworytu, jak i również  barwną panoramę życia w dawnej Japonii, ukazującą krajobrazy dwóch głównych szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto (cykle „Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tokaido”, „Sześćdziesiąt dziewięć stacji na gościńcu Kisokaido”) oraz pejzaże Edo (cykl „Sto widoków Edo”) i podobizny jego mieszkańców – portrety aktorów teatru kabuki, wizerunki pięknych dziewcząt.

Utagawa Hiroshige, Stacja Shinmachi, ok. 1835–1842

 

Ponadto w muzeum odbywać się będą wydarzenia towarzyszące wystawie m.in. wykłady dotyczące okresu Edo i sztuki japońskiej, na które wstęp jest wolny. Można wybrać się na warsztaty z tańca japońskiego czy dowiedzieć się jak powstaje drzeworyt. Cześć wydarzeń, razem ze zwiedzaniem wystawy (przewodnik), jest płatna. Dlatego zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strony Muzeum Narodowego, gdzie znajdziecie informacje o programie wydarzeń wraz z rozpiską, które wydarzenia są za darmo, a które wymagają kupna biletu.

Zródło: mnw.art.pl

Fumitooru dla Wakai.pl

Kategorie: Stare WAKAI

Zostaw komentarz

WAKAI Favicon
Od fanów dla fanów
WAKAI.PL

Codzienna dawka newsów, humoru, ciekawostek i recenzji ze świata anime!

© wakai.pl 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin Polityka prywatności.