Od 25 lutego do 27 maja 2017 będzie można podziwiać wystawę pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych wybitnych japońskich artystów ukiyo-e, takich jak Kitagawa Utamaro, Toshusai Sharaku i Utamaro Hiroshige.
Wszystkie dzieła pochodzą z prywatnych zbiorów Jerzego Leskowicza i zawierają one zarówno kompletne cykle pejzażowe, stanowiące arcydzieła japońskiego drzeworytu, jak i również barwną panoramę życia w dawnej Japonii, ukazującą krajobrazy dwóch głównych szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto (cykle „Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tokaido”, „Sześćdziesiąt dziewięć stacji na gościńcu Kisokaido”) oraz pejzaże Edo (cykl „Sto widoków Edo”) i podobizny jego mieszkańców – portrety aktorów teatru kabuki, wizerunki pięknych dziewcząt.
Ponadto w muzeum odbywać się będą wydarzenia towarzyszące wystawie m.in. wykłady dotyczące okresu Edo i sztuki japońskiej, na które wstęp jest wolny. Można wybrać się na warsztaty z tańca japońskiego czy dowiedzieć się jak powstaje drzeworyt. Cześć wydarzeń, razem ze zwiedzaniem wystawy (przewodnik), jest płatna. Dlatego zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strony Muzeum Narodowego, gdzie znajdziecie informacje o programie wydarzeń wraz z rozpiską, które wydarzenia są za darmo, a które wymagają kupna biletu.
Zródło: mnw.art.pl
Fumitooru dla Wakai.pl