Top 5 sportowych anime!

5.Yowamushi Pedal

Źródło: Manga
Autor: Watanabe Wataru
Studio odpowiedzialne za anime: TMS Entertainment
Ilość sezonów: 3 (z czego 3 sezon jest wydawany w aktualnym sezonie Zima 2017)
Ilość odcinków: 62+nie wiadoma jeszcze ilość odcinków 3 sezonu
Gatunek: Sport, Komedia, Dramat, Shounen
Myanimelist

Piąte miejsce w moim rankingu należy do serii Yowamushi Pedal. Sakamichi Onoda to otaku, który chcę dołączyć do klubu anime w swojej nowej szkole. Chłopak nigdy nie miał prawdziwych przyjaciół i chciał to zmienić w liceum, aby móc porozmawiać o wspólnych hobby i zainteresowaniach. Przez swoją obsesję do anime, Onoda co jakiś czas przebywa długą drogę na swojej „damce”(rower, który nie jest przystosowany do długich podróży) do Akihibary – raju dla otaku.  Podczas jednej ze swoich podróży Sakamichi zostaję zauważony przez zawodników drużyny kolarskiej liceum, do którego uczęszczał. Po ich namowie otaku dołącza do drużyny. Od tego momentu zaczyna się historia jego i drużyny kolarskiej Liceum Sohoku.

Yowamushi Pedal to typowo sportowa seria, która opiera się głównie na przyjaźni bohaterów oraz pokonywaniu przeszkód sercem i samozaparciem. Nie zmienia to jednak faktu, że seria stoi na wysokim poziomie, a czas spędzony z kolarzami z licealnego klubu Sohoku nie będziecie uważali za zmarnowany.

4.Chihayafuru

Źródło: Manga
Autor: Suetsugu Yuki
Studio odpowiedzialne za anime: Madhouse
Ilość sezonów: 2
Ilość odcinków: 50
Gatunek: Sport, Dramat, Josei, Okruchy życia
Myanimelist

Na miejscu 4 uplasowała się seria Chihayafuru. Główna bohaterka Chihaya Ayase to pogodna i żywiołowa chłopczyca bez żadnych ambicji, która żyła w cieniu starszej siostry pragnącej zostać  modelką. Jej życie zmienia się gdy poznaje Aratę Wataye, który pokazuje jej starą japońską grę karcianą Karute. Zafascynowana pasją Araty, dziewczyna postanawia zdobyć tytuł Królowej, czyli najlepszej zawodniczki. Główna historia anime ma jednak miejsce kilka lat później, gdy Chihaya zaczyna naukę w Liceum. Nastolatka zamierza otworzyć w szkole klub Karuty, w czym pomaga jej przyjaciel z dzieciństwa Taichi Mashima.

W Chihayafuru można ujrzeć świetnie przedstawione zmagania sportowe, lecz  seria nie skupią się jedynie na wątku sportowym. Śmiało mogę polecić ją każdemu kto lubi anime gdzie przedstawiane jest szczegółowo budowanie relacji między postaciami. Ostatecznie jakość jego wykonania oraz klimat, który można wyczuć od pierwszego odcinka uplasował tą serie na 4 miejscu w owym rankingu sportówek.

3.Haikyuu!!

Źródło: Manga
Autor: Furudate Haruichi
Studio odpowiedzialne za anime: Production I.G
Ilość sezonów: 3
Ilość odcinków: 60
Gatunek: Sport, Komedia, Dramat, Szkolne życie, Shounen
Myanimelist

Miejsce 3 przypada serii o siatkówce czyli Haikyuu!! Chęć zostania “siatkarskim idiotą” w Hinacie Shoujo obudziła się przypadkowo, gdy podczas telewizyjnej relacji licealnych mistrzostw w siatkówce zobaczył  jednego z zawodników zwanego „Małym Gigantem”. Jednak początki nie były łatwe, ponieważ gimnazjum do którego Hinata uczęszczał nie posiadało swojego klubu siatkarskiego. Mimo to nie poddał się i w ostatniej klasie udało mu się zebrać drużynę i pojechać na turniej. Pech chciał, że w pierwszym meczu trafili na faworyta do zwycięstwa w całym turnieju zespół Kitagawa Daichi, z rozgrywającym Tobio Kageyamą zwanym również „Królem boiska” na czele. Drużyna Hinaty została kompletnie zmiażdżona, a chłopak postanowił sobie, że w Liceum wygra z Kageyamą za wszelką cenę. Poszedł śladami „Małego Giganta” do liceum Karasuno i ku swojemu zdziwieniu pierwszego dnia spotyka tam również „Króla boiska”, który także zapisał się do tej samej szkoły.

Haikyuu!! to jedna z najbardziej realistycznych sportówek jakie kiedykolwiek powstały. W przeciwieństwie do innych serii, nie zobaczymy w nim przesadzonych supermocy. Rywalizacja, praca zespołowa, różnorodność taktyk, ataków czy bloków, to jest co sprawia, że siatkówka to tak fantastyczny sport, a wszystkie te rzeczy Haikyuu!! przedstawia nam w sposób idealny i realistyczny. Dzięki temu nawet osoba nie interesująca się siatkówką może lepiej poznać ten sport i bardzo dobrze się bawić podczas seansu. Do tego otrzymujemy przyjemną dla oka kreskę oraz świetną muzykę, co w połączeniu daje nam 3 miejsce w rankingu.

2.Hajime No Ippo

Źródło: Manga
Autor: Morikawa George
Studio odpowiedzialne za anime: Madhouse
Ilość sezonów: 3+2 filmy kinowe
Ilość odcinków: 126+2 filmy
Gatunek: Sport, Komedia, Dramat, Shounen
Myanimelist

No i tutaj zaczęły się schody, jak z dobraniem miejsc 3-5 nie miałem problemu, tak tutaj bardzo długo się wahałem i zastanawiałem, którą serię umiejscowić na miejscu pierwszym, a którą na drugim. Tak więc drugie miejsce zajmuje seria Hajime No Ippo.  Opowiada ona o losach nastoletniego Makunouchiego Ippo, który większość swojego wolnego czasu spędza pomagając mamie w rodzinnym interesie. Przez brak czasu dla znajomych nie jest on zbyt popularny w szkole, a grupka starszych uczniów znalazła sobie w nim kozła ofiarnego. Jego sytuacja zmienia się, gdy poznajeTakamure Mamoru, który ratuje go przed pobiciem. Po tym incydencie główny bohater poznaje świat boksu i dołącza do klubu Kamogawa, do którego należy również Takamura. Od tego momentu Ippo rozpoczyna bardzo ciężkie i wymagające poświęcenia życie boksera.

Hajime No Ippo to seria głównie skierowana do męskiego grona odbiorców, chociaż znajdą się i pewnie przypadki płci pięknej, którym się ta seria spodoba. Anime to skupia się głównie na boksie, jednak jest on przedstawiony w taki sposób, że wydaje nam się jakbyśmy nie oglądali zwykłych walk, a coś w stylu wojny na ringu, One Man Army vs One Man Army. Każdy cios jest przedstawiony w taki sposób, że od razu możemy dostać gęsiej skórki, ale żeby nie było nieporozumień w Hajime nie ma co oczekiwać supermocy. Kreska w pierwszym sezonie nie jest zbyt przyjemna dla oka, ale można się do tego przyzwyczaić, w dalszych częściach można zauważyć sporą poprawę. Muzyka jak najbardziej na plus, klimatyczne, jak trzeba mocne soundtracki idealnie wpasowują się w tą serię. Drugie miejsce zdecydowanie zasłużone!

1.Major

Źródło: Manga
Autor: Mitsuda Takuya
Studia odpowiedzialne za anime: Studio Hibari(sezon 1,2,3)/Xebec(film kinowy)/SynergySP(sezon 4,5,6+odcinki OVA)
Ilość sezonów: 6+1 film kinowy+3 odcinki OVA
Ilość odcinków: 154+film+3 odcinki OVA
Gatunek: Sport, Komedia, Dramat, Shounen, Romans
Myanimelist

Najlepszym sportowym anime według Markoza jest MAJOR. Honde Goro, którego losy przedstawia ta seria, poznajmy gdy jest jeszcze dzieckiem w wieku przedszkolnym. Jego ojciec Shigeharu Honda, który gra w drużynie Yokohama Blue Oceans, przekazał mu swoją miłość do baseballu. Chłopak pragnie pójść śladami ojca i zostać zawodowcem. Przez pewien incydent, jego celem stało się pokonanie najlepszego miotacza na świecie Joe Gibsona. Goro codziennie ciężko ćwiczy, aby osiągnąć swój upragniony cel. Honda Junior nie ma łatwego życia, ale mimo wszystkich przeciwności niezłomnie dąży do wyznaczonego celu.

Major to nie jest zwykłe sportowe anime, nie ma co szukać w tym tytule schematu „Od zera do bohatera” tak jak to miało miejsce w reszcie tytułów z tego zestawienia. Goro od małego wie, że chce grać w Baseball i jest w tym bardzo dobry. To co wyprowadziło tą serię na 1 miejsce w moim zestawieniu to zdecydowanie fabuła. Wątek fabularny w Majorze jest pierwszorzędny. Przejścia między wątkami sportowymi, a obyczajowymi są zrobione w tak zgrabny sposób, że łączy nam się to w idealną całość. Dramat, romans, komedia, szkolne życie, na upartego znajdziemy w tym anime elementy z każdego wymienionego gatunku, każdy znajdzie coś dla siebie. Major to jedno z niewielu anime, w których została przedstawiona historia osoby od dziecka do dorosłości. Powiedzieć, że Major to bardzo dobra sportówka to jak nie powiedzieć nic. W swoim gatunku jest to istne dzieło sztuki, a i przeszukując anime z innych gatunków nie znajdziemy zbyt wielu na poziomie Majora. Głównego bohatera poznajemy gdy był jeszcze dzieckiem i przez 6 sezonów anime, jedną kinówkę oraz 3 odcinki OVA przeżywamy jego życie . Osobiście po seansie odczuwałem przez jakiś czas pustkę, zżyłem się tak z bohaterami, że gdy się to wszystko skończyło to zaczęło mi czegoś brakować. Kreska, animacja i muzyka nie odstają od poziomu fabuły i również prezentują wysoki poziom. Majora polecam dla każdej osoby, która chciałaby zobaczyć kawał dobrej japońskiej animacji. Wiadomo, że przez taką ilość odcinków zdarzają się dołki, ale nie przeszkadzają one aż tak bardzo w seansie. Patrząc na to wszystko nie ma co się dziwić, że umieściłem Majora na szczycie tej listy.

A więc to by było na tyle. Właśnie tak wygląda top 5 sportowych anime według Markoza. Mam nadzieję, że ktoś dzięki temu rankingowi obejrzy i przekona się do sportowych serii. Dla wytrwałych, którzy przeczytali to do końca – szacuneczek.

 

Pisał Markoz dla www.wakai.pl
Specjalne podziękowania dla Fumi za korektę i pomoc ;3 
Kategorie: Stare WAKAI

Zostaw komentarz

WAKAI Favicon
Od fanów dla fanów
WAKAI.PL

Codzienna dawka newsów, humoru, ciekawostek i recenzji ze świata anime!

© wakai.pl 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin Polityka prywatności.