Po rocznej przerwie doszłam do odkrywczego wniosku – przydałoby się analogiczne zestawienie najlepszych gier jRPG na PS Vita. Istnieje jednak mały problem natury technicznej – większość tytułów cyfrowych jest dostępna w wersjach pudełkowych (zdobycie części z nich graniczy z cudem, choć dla kolekcjonera podobno nie ma rzeczy niemożliwych). Zdecydowałam się więc na zestawienie bardziej ogólne i zapewne na jednej części poradnika się nie skończy. Zapraszam więc na wszystkie trikersowe chciejstwa na kieszonsolkę Sony, która ponoć gier nie posiada wcale. Tradycyjnie już – posortowane wg wskaźnika Metacritic.

[Felieton] Najlepsze gry jRPG i visual novel - Playstation Vita Store, część I - felieton-najlepsze-gry-jrpg-i-visual-novel-playstation-vita-store-część-i-01

Tym razem pierwsze miejsce zajmuje niekwestionowany król gatunku, czyli…

Persona 4 Golden

Jakkolwiek u konkurencji (tak, mam na myśli 3DSa) pierwsze miejsce nie jest aż tak oczywiste, tak tutaj trudno z czymkolwiek dyskutować. Persona 4 Golden ma pierwsze miejsce i kropka! Znany wszystkim posiadaczom PS2 tytuł w odświeżonej wersji, poszerzonej o dodatkowy Social Link (czyli dodatkową postać), dodano True Ending, nagrano więcej dialogów. W olbrzymim skrócie: nastoletni protagonista przeprowadza się do nowego miasteczka. Plotki głoszą, że w deszczowe dni w TV nadawany jest specjalny program i można zobaczyć w nim osobę, która jest Ci przeznaczona. Jak wkrótce się okazuje, do telewizora można wpaść, a żyją tam całkiem ciekawi mieszkańcy rodem wprost z innego świata. Co począć? Trzeba ratować codzienność.

Metacritic:93

Cena: 39 zł (tanio jak barszcz)

Wydawca: Atlus

Code:Realize – Guardian of Rebirth

Czyli jedna z kilku dobrych gier otome dostępnych na tę platformę. Czym się wyróżnia? Główni bohaterowie kręcący się wokół Cardii to postacie historyczne. Arsène Lupin, Van Helsing, czy Victor Frankenstein to tylko kilkoro z nich. Steampunkowy klimat, pierwszorzędna oprawa audiowizualna, niezłe kreacje postaci, wątki poboczne tak interesujące, jak wątek główny. Spragnieni szczegółów tej prześlicznej visual novel podszytej romansem?

Metacritic:86

Cena: 144 zł (czekać na przecenę. Chodzi wtedy za grosze!)

Wydawca: Aksys Games

Zero Escape: Virtue’s Last Reward

Moja pierwsza w życiu visual novel, do której mam ogromny sentyment (i zarazem najlepiej oceniana przeze mnie część cyklu Zero Escape). O co w tym chodzi? Wcielamy się w jednego z dziewięciu uczestników zabójczej gry o przetrwanie. W trakcie podejmujemy decyzje moralne mające wpływ na przebieg fabuły – możemy uwolnić swoich towarzyszy lub ich zdradzić. Wszystko to prowadzi do jednego z kilkunastu zakończeń. Między jedną ścianą tekstu a drugą rozruszamy szare komórki, próbując wydostać się z kolejnych escape roomów, a każda rozwiązana zagadka zwiększa szanse na przeżycie. Gra ma niesamowity klimat, polecam rozgrywkę przy zgaszonym świetle wieczorem 🙂

Metacritic:84

Cena: 59 zł

Wydawca: Rising Star Games

Steins;Gate

Kolejna visual novel na podium! Najbardziej nerdowska książka z obrazkami w dziejach. Ściana tekstu, zabójstwo, romans, podróże w czasie, wszystko to za sprawą Telefonicznej Mikrofali (nazwa tymczasowa). Okazuje się bowiem, że nasza mikrofalówka, poza zamienianiem bananów w żel, potrafi również wysyłać smsy w przeszłość i zmieniać bieg wydarzeń. Poznajcie samozwańczego naukowca Okabe Rintarou i resztę jego przyjaciół, próbując rozwiązać zagadkę Johna Titora! Choć gra znalazła się trzy oczka niżej wg Metacritic niż Code:Realize, moje nerdowskie serduszko stawia ją nieco wyżej w hierarchii. Gra posiada również naprawdę dobrą adaptację anime i równie świetnie ocenianą kontynuację.

Metacritic:83

Cena: 79zł (polecam promocje, Trik)

Wydawca: PQube Ltd

Ys: Memories of Celceta

Tym razem czas na jRPGa z krwi i kości. Główny protagonista, Adol Christin, cierpi na amnezję. Niewiele też wiadomo, co działo się od czasu jego powrotu z lasów Celcety, z których nikt jak dotąd nie powrócił żywy. Wypadałoby się więc cofnąć i sprawdzić, co działo się w wyżej wymienionym gaiku. Przy okazji spotkamy też plemiona zamieszkujące lat i dowiemy się kilku ciekawych faktów…tyle fabuła. Gameplay łączy typowe dla RPGa cechy z walką w czasie rzeczywistym (co w zasadzie sprawia, że gra czeka na naszych konsolkach na lepsze czasy, jakkolwiek recenzje głoszą, iż to właśnie rozgrywka jest najmocniejszym punktem tego tytułu).

Metacritic:82

Cena: 79zł

Wydawca: NIS America

Disgaea 4: A Promise Revisited

Jedna z niewielu taktycznych gier RPG na PS Vita (sorry, jednak to 3DS taktykami stoi). Prawdę mówiąc jest to jedna z tych gier, które darzę gigantyczną sympatią z racji spędzenia kilkunastu miłych godzin razem, jednak brakuje mi samozaparcia, aby przysiąść nad nimi dłużej. Disgaea jest wyjątkowa. Dlaczego? Humor gier z tej serii niesamowicie mi się udziela, gameplay jest naprawdę bardzo dopracowany i porządny – nieraz trzeba się solidnie nagłowić, aby przejść daną planszę. W czwartej części gry wcielamy się w kilkusetniego wampira Valvatoreza, ratującego kobietę, przed którą złożył śłuby. Owa babeczka nie przetrwała jednak tak dobrze próby czasu i zamieniła się w międzyczasie w małego ptaszka Prinniego. Cóż począć? Trzeba uratować wszystkich Prinnich, jakich tylko zdołamy 🙂 Gra jest ulepszonym portem Disgaea 4 z PS3.

Metacritic:82

Cena: 79zł

Wydawca: NIS America

Danganronpa 2: Goodbye Despair

Co tu dużo mówić – prywatnie jedna z moich ulubionych visual novel, uwielbiam również adaptację anime. Jeżeli jesteś regularnym czytelnikiem bloga, zapewne wiesz, o czym jest Danganronpa. Jeżeli nie – już wyjaśniam. Danganronpa to seria czytanek, w której gracz wciela się w nastoletniego ucznia obdarzonego jakimś niezwykłym talentem, a następnie zostaje uwięziony wraz z innymi, podobnymi sobie uczniami w jakiejś lokalizacji (w wersji drugiej jest to tropikalna wyspa). Warunek wyjścia jest jeden – należy zamordować któregoś z nich tak, aby nie zostać przyłapanym przez pozostałych. Wszystkiemu winne są krwawe miśki, podżegające wszystkich do zabójstw.

Metacritic:81

Cena: 99zł

Wydawca: NIS America

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II

Fabularnie ToCS II przypomina mi nieco Final Fantasy Type 0. Mamy tu bowiem wojskową Akademię Thors, do której uczęszczają zarówno zwykłe dzieci, jak i te szlacheckiego pochodzenia. W części drugiej rozgorzała już na dobre wojna domowa. Protagonista Rean przy pomocy gigantycznego robota Valimara spróbuje zakończyć konflikt i uratować swoich towarzyszy z klasy VII. Dokonywane przez nas decyzje będą mieć wpływ na przebieg rozgrywki, a walki toczyć się będą w systemie turowym. Ulepszeniom poddano głównie system walki.

Metacritic:80

Cena: 159zł

Wydawca: NIS America

Atelier Rorona Plus: The Alchemist of Arland

Rozszerzona i ulepszona wersja gry Atelier Rorona: The Alchemist of Arland. Kolorowy jRPG będący kolejną odsłoną popularnej serii Atelier. Wraz z Roroliną Frixelly, młodą adeptką alchemii postaramy się udowodnić, że jesteśmy godni prowadzenia własnego warsztatu. Gra jest poprzedniczką Atelier Totori Plus. Niestety posiada te same wady co swoja następczyni. Granie na czas potrafi zepsuć zabawę nawet największym maniakom, chociaż oprawa audiowizualna zapewne złagodzi niektórym stres wynikający z bezlitośnie tykającego zegara.

Metacritic:79

Cena: 159zł

Wydawca: Koei Tecmo Europe Ltd

Tales of Hearts R

Remaster gry z kultowego uniwersum „Tales of…”. Wraz z dwójką protagonistów – Hisui i jego siostrą Kohaku, zmierzymy się w epickiej potyczce o odzyskanie utraconych uczuć, a tym samym duszy głównej bohaterki. Gra prezentuje klasyczny dla serii system walki semi-turowej, mogący zniechęcić część potencjalnych graczy. Można też go całkowicie zignorować i cieszyć się fenomenalną opowieścią i rewelacyjną oprawą wizualną.

Metacritic:76

Cena: 104zł

Wydawca: Namco Bandai

Kategorie: Stare WAKAI

Zostaw komentarz

WAKAI Favicon
Od fanów dla fanów
WAKAI.PL

Codzienna dawka newsów, humoru, ciekawostek i recenzji ze świata anime!

© wakai.pl 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin Polityka prywatności.