Categories: Stare WAKAI

Tenugui

Na pierwszy zrzut oka tenugui nie wygląda najlepiej – zwykła ściereczka ze wzorem, nic ciekawego. Ot, taki zwykły ręczniczek, którego można użyć po skorzystaniu z publicznej toalety, gdzie zwykle nie ma ani suszarki, ani papierowych ręczników. Jednak, dzięki swym praktycznym wymiarom (wykonany jest z cienkiej, bawełnianej tkaniny o prostokątnym kształcie. Wymiary wynoszą zwykle 35cm x 90cm.), ma wiele innych zastosowań – fartuszek, temblak na chorą rękę, szalik, czepek na głowę, a ze względu na ozdobne wzory (mały i powtarzający się na całej powierzchni tkaniny lub duży i pojedynczy, na całej powierzchni) może być również używany do pakowania prezentów. Te ze szczególnie pięknym motywem mogą służyć także jako dekoracja mieszkania. Tenugui mają żadnych zasad – są one ograniczone jedynie przez wyobraźnię swojego użytkownika

W erze Heian (794 – 1192 rok naszej ery) tenugui uchodziły za drogi towar. Były to delikatne, drobno tkane jedwabne tkaniny wykorzystywane w obrzędach lub rytuałach religijnych. Ponieważ w tamtych czasach techniki produkcji dopiero się rozwijały, proces powstawania tenugui był żmudny i kosztowny, w wyniku czego tkaniny jeszcze na długo pozostawały poza zasięgiem zwykłych ludzi. Popularność tych ściereczek podskoczyła dopiero w okresach Kamakury i Edo, kiedy to koszty produkcji znacznie spadły w dół przy jednoczesnym zwiększeniu podażu. Ceny tenugui stały się przystępne, ponieważ jedwab został zamieniony na bawełnę, a ludzie pokochali szmatkę za jej wszechstronne zastosowanie.
Ostatecznie tenugui stały się tak tanie, że były praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Przyczyniło się też do tego rozpowszechnienie się osen (japońskie gorące źródła, na których zbudowano kąpieliska publiczne: łaźnie i baseny) i praktyka rutynowej kąpieli. Napędziły one popularność tenugui, sprawiając, że stały się one podstawą w każdej łaźni. Jedyną rzeczą, która aktualnie może z nimi konkurować to współczesne ręczniki.
Z czasem wśród rzemieślników pojawiły się nowe techniki barwienia i drukowania, dzięki którym na tenagui pojawiły się szczegółowe wzory i piękne krajobrazy, kwiaty, a nawet ludzie. Postępy w produkcji tkanin przekształciły tenugui z drogiego, uroczystego narzędzia używanego podczas obrzędów do rzeczy codziennego użytku, z którego korzystają masy.

W japońskich sklepach jest ogromny wybór tenugui. Każdy może wybrać odpowiedni dla siebie motyw. Są również różne warianty cenowe – od tych droższych, zaprojektowanych przez artystów i dizajnerów, do tych 100-jenowych do kupienia w sklepach typu Daiso. Jest to także wspaniały pomysł na pamiątkę z Japonii dla bliskich, ponieważ jest lekki i zajmuje niewiele miejsca. Wygodne i przyjazne dla środowiska chusteczki, stały się bardzo popularne wśród miłośników ekologi. Ponieważ są one wielokrotnego użytku i biodegradowalne, tenugui mają niewielki wpływ na środowisko, są idealne dla dzisiejszych świadomych ekologicznie społeczeństwa – zwłaszcza w Japonii.

Stare WAKAI

Share
Published by
Stare WAKAI

Recent Posts

Co oznacza Dojikko?

Typ postaci w anime i mandze, która jest niezdarna lub często wpada w kłopoty, ale…

4 miesiące ago

Co oznacza Heishi?

Japońskie słowo oznaczające "żołnierz" lub "wojskowy". W anime o tematyce militarnej, postacie często są określane…

4 miesiące ago

Co oznacza Sugoi?

Wyrażenie oznaczające "niesamowity" lub "wspaniały". W anime, postacie często używają tego słowa, aby wyrazić podziw…

4 miesiące ago

Co oznacza Arigato?

Japońskie słowo oznaczające "dziękuję". W anime i mandze, postacie używają tego zwrotu do wyrażania wdzięczności…

4 miesiące ago

Co oznacza Gomenasai?

Słowo oznaczające "przepraszam" w japońskim. Jest często używane w anime, gdy postacie wyrażają skruchę lub…

4 miesiące ago

Co oznacza Itadakimasu?

Zwrot używany przed jedzeniem, oznaczający "dziękuję za posiłek" lub "zaczynam jeść". W anime, postacie często…

4 miesiące ago