Na pierwszy zrzut oka tenugui nie wygląda najlepiej – zwykła ściereczka ze wzorem, nic ciekawego. Ot, taki zwykły ręczniczek, którego można użyć po skorzystaniu z publicznej toalety, gdzie zwykle nie ma ani suszarki, ani papierowych ręczników. Jednak, dzięki swym praktycznym wymiarom (wykonany jest z cienkiej, bawełnianej tkaniny o prostokątnym kształcie. Wymiary wynoszą zwykle 35cm x 90cm.), ma wiele innych zastosowań – fartuszek, temblak na chorą rękę, szalik, czepek na głowę, a ze względu na ozdobne wzory (mały i powtarzający się na całej powierzchni tkaniny lub duży i pojedynczy, na całej powierzchni) może być również używany do pakowania prezentów. Te ze szczególnie pięknym motywem mogą służyć także jako dekoracja mieszkania. Tenugui mają żadnych zasad – są one ograniczone jedynie przez wyobraźnię swojego użytkownika

W erze Heian (794 – 1192 rok naszej ery) tenugui uchodziły za drogi towar. Były to delikatne, drobno tkane jedwabne tkaniny wykorzystywane w obrzędach lub rytuałach religijnych. Ponieważ w tamtych czasach techniki produkcji dopiero się rozwijały, proces powstawania tenugui był żmudny i kosztowny, w wyniku czego tkaniny jeszcze na długo pozostawały poza zasięgiem zwykłych ludzi. Popularność tych ściereczek podskoczyła dopiero w okresach Kamakury i Edo, kiedy to koszty produkcji znacznie spadły w dół przy jednoczesnym zwiększeniu podażu. Ceny tenugui stały się przystępne, ponieważ jedwab został zamieniony na bawełnę, a ludzie pokochali szmatkę za jej wszechstronne zastosowanie.
Ostatecznie tenugui stały się tak tanie, że były praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Przyczyniło się też do tego rozpowszechnienie się osen (japońskie gorące źródła, na których zbudowano kąpieliska publiczne: łaźnie i baseny) i praktyka rutynowej kąpieli. Napędziły one popularność tenugui, sprawiając, że stały się one podstawą w każdej łaźni. Jedyną rzeczą, która aktualnie może z nimi konkurować to współczesne ręczniki.
Z czasem wśród rzemieślników pojawiły się nowe techniki barwienia i drukowania, dzięki którym na tenagui pojawiły się szczegółowe wzory i piękne krajobrazy, kwiaty, a nawet ludzie. Postępy w produkcji tkanin przekształciły tenugui z drogiego, uroczystego narzędzia używanego podczas obrzędów do rzeczy codziennego użytku, z którego korzystają masy.

W japońskich sklepach jest ogromny wybór tenugui. Każdy może wybrać odpowiedni dla siebie motyw. Są również różne warianty cenowe – od tych droższych, zaprojektowanych przez artystów i dizajnerów, do tych 100-jenowych do kupienia w sklepach typu Daiso. Jest to także wspaniały pomysł na pamiątkę z Japonii dla bliskich, ponieważ jest lekki i zajmuje niewiele miejsca. Wygodne i przyjazne dla środowiska chusteczki, stały się bardzo popularne wśród miłośników ekologi. Ponieważ są one wielokrotnego użytku i biodegradowalne, tenugui mają niewielki wpływ na środowisko, są idealne dla dzisiejszych świadomych ekologicznie społeczeństwa – zwłaszcza w Japonii.

Kategorie: Stare WAKAI

Zostaw komentarz

WAKAI Favicon
Od fanów dla fanów
WAKAI.PL

Codzienna dawka newsów, humoru, ciekawostek i recenzji ze świata anime!

© wakai.pl 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin Polityka prywatności.