Wioska lisów


-Zao Kitsune Mura w prefekturze Miyagi oraz więź Japończyków z lisami, która powstała za pośrednictwem bóstwa Inari.

Wioska

Takiego miejsca jak to nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie. Jest to Zao Kitsune Mura, czyli wioska lisów, która znajduję się niedaleko miasta Shiroshi, u podnóża gór Miyagi, na wyspie Honsiu w Japonii.

O wiosce

 W wiosce znajduje się aż sześć gatunków lisów, które przyzwyczaiły się już do obecności ludzi. Płacąc 1000 jenów możemy wejść do wioski,a opcjonalnie za 100 jenów zakupić jedzenie dla zwierząt. Zakazane jest jednak karmić je z ręki, ponieważ nie są udomowione i mogą nas np.ugryźć. Miejscowe władze starają się ciągle rozbudowywać i urozmaicać to miejsce, bo jest ono wizytówką wsi.

Inari, czyli bóstwo, które połączyło mieszkańców Japonii i lisy

Lisy są w Japonii traktowane z szacunkiem. W mitologii japońskiej są pokazywane jako istoty rozumne, posiadające magiczne zdolności. Inari to zaś jedno z najbardziej czczonych bóstw w Japonii, a jej chramy oraz kapliczki z wizerunkami lisów można zauważyć w najróżniejszych, często niespodziewanych miejscach. Inari oprócz bycia bóstwem lisów, jest także bóstwem ryżu, rolnictwa, płodności, przemysłu i powodzenia.

1200px Blacksmith Munechika%2C helped by a fox spirit%2C forging the blade Ko Gitsune Maru%2C by Ogata Gekk%C5%8D

Istnieją także anime, w których jest nawiązanie do tego bóstwa. Są to między innymi „Inari, Konkon, Koi Iroha.” oraz „Gingitsune”.

620?cb=20140317085016

Jeśli macie w planach kiedyś odwiedzić Japonię, koniecznie musicie dopisać wioskę lisów na listę miejsc do odwiedzenia. Do następnego!