Tragedia w Kyoto Animation 34 ofiara pożaru…


W piątek w wywiadzie prezes Kyoto Animation, Hideaki Hatta, stwierdził, że wszystkie materiały animacyjne i komputery znajdujące się w pierwszym Studiu Kyoto Animation zostały zniszczone w czwartkowym pożarze budynku. Hatta powiedział mediom: „Kwota szkód? Ekstremalna”.

Stwierdził też w wywiadzie: „Jestem głęboko załamany. To nie do zniesienia. Nigdy, nawet w snach, nie pomyślałbym, że wydarzy się tak duża katastrofa” oraz że „To poważny cios dla naszej firmy i naszej branży. Każdy z nich był doskonałym i spaniałym kolegą”.

Pożar rozpoczął się w czwartek około godziny 10:30 JST, zabijając 33 osoby i raniąc 35 innych. Trzydzieści wozów strażackich gasiło go dopiero pięć godzin po rozpoczęciu, ale pożar został w pełni ugaszony dopiero o 6:20 JST w piątek.

Wczoraj policja oznajmiła, że zmarła jeszcze jedna osoba w wyniku obrażeń spowodowanych pożarem. Liczba ofiar na daną chwilę wynosi 34, a conajmniej 9 nadal jest w stanie ciężkim.

Policja z prefektury Kioto zatrzymała już 41-letniego mężczyznę, który rzekomo użył benzyny do rozpalenia ognia i nadal bada tę sprawę. Podejrzany jest wśród rannych, jednakże nie jest zaliczany do wyżej wymienionych 35 rannych (razem z nim jest 36).

Gazeta Mainichi Shimbun stwierdziła, że według źródeł dochodzeniowych, podejrzany powiedział policji, ze rozpoczął pożar ponieważ twierdzi, że Kyoto Animation „ukradła jego powieść”. NHK również stwierdziło, że według źródeł dochodzeniowych, podejrzany został oskarżony w 2012r. za kradzież w sklepie spożywczym i spędził 3,5 roku w więzieniu. Policja musi jeszcze w pełni aresztować i przesłuchać podejrzanego, ponieważ nadal jest ranny i nie wydała oficjalnego oświadczenia na temat motywu podejrzanego.

Istnieje też plotka, że podejrzany wszedł do budynku, rozlał benzynę i krzyknął „Gińcie!”.

Poniżej dodaję filmik z relacją reakcji ludzi na tą tragedią. Jest też pokazany model budynku jak mniej więcej przebiegały pierwsze chwile przed i zaraz po podpaleniu oraz sceny jak wyglądała praca personelu (oczywiście sami ludzie są zamazani(. Pokazują także akcje sklepów mi. w postaci nadruków postaci z animacji Kyoto Animation oraz notatnik upamiętniający tragedię z wpisami wielu ludzi. Jest też fragment, w którym członek rodziny jednej z pracownic opowiada, że był taki szczęśliwy kiedy jego wnuczka rozpoczęła tam prace, a teraz czeka na jakąkolwiek informację o tym co się z nią stało.

https://youtu.be/4NyW26KTRlY

Sentai Filmworks utworzył stronę na platformie GoFundMe, aby zebrać pieniądze dla ofiar, a kampania ta zebrała już ponad 1,3 miliona dolarów. Oświadczyli tez, że „aktywnie pracuje nad stworzeniem najbardziej bezpośredniej drogi dostarczenia tej pomocy poszkodowanym pracownikom KyoAni oraz ich najbliższym”. Firma oświadczyła, że pieniądze „nie zostaną użyte dopóki nie będzie pewności, że dotrą one do zamierzonych odbiorców. Chcemy, aby darczyńcy i osoby rozważające darowiznę na ten cel zrozumieli, że oprócz opłat GoFuntMe za zapewnienie platformy dla akcji, każdy zebrany dolar trafi do poszkodowanych i ich rodzin”.

Także sieć sklepów Animate ogłosiła, że rozpoczęła zbieranie datków dla ofiar we wszystkich punktach sprzedaży detalicznej w całej Japonii. Firma nie określiła jeszcze w jaki konkretny sposób pieniądze zostaną wykorzystane, ani do kiedy akcja będzie trwać.

Crunchyroll także zaczął przyjmować, za pomocą swojej strony internetowej, wiadomości ze wsparciem dla Kyoto Animation, w tym zdjęcia lub dzieła sztuki. Podał tez, że później ogłosi jak przedstawi te wiadomości studiu oraz rodzinom i przyjaciołom osób dotkniętych tragedią.

Oprócz pożaru w budynku komercyjnym, który w 2001 roku zabił 44 osoby (podejrzewano podpalenie), ten incydent jest najgorszym masowym morderstwem w historii Japonii od drugiej wojny światowej.

qQhEZWJ

źródło: yt, ann, shinden