Sendai, rok 2011. To był zwyczajny dzień i zwyczajny trening na lokalnym lodowisku w rodzinnym mieście Yuzuru Hanyu. Nagle cały budynek zaczął drżeć, a tafla lodowiska pękać. 16- letni wówczas Yuzuru, z łyżwami na nogach musiał uciekać z walącego się budynku…

I tak oto zaczyna się historia żywej legendy łyżwiarstwa figurowego. Kim jest ów Japończyk, który podbił serca milionów fanów tego sportu na całym świecie? Przekuwając ciężkie doświadczenia w swoją siłę osiągnął to, co dla wielu wydawało się niemożliwe.

Podobny obraz

Yuzuru rozpoczął swoją przygodę z łyżwiarstwem w wieku czterech lat. W sezonie 2004/ 2005, mając 10 lat zadebiutował w kategorii juniorów. W kategorii seniorskiej zadebiutował sześć lat później, a jego kariera powoli nabierała tempa. Jednak w 2011 roku doświadczył ogromnej tragedii, która naznaczyła go już na zawsze, mało brakowało do tego by zrezygnował z kariery łyżwiarskiej. To był zwyczajny dzień i zwyczajny trening na lokalnym lodowisku w rodzinnym mieście Yuzuru- Sendai. Nagle cały budynek zaczął drżeć, a tafla lodowiska pękać. 16- letni wówczas Yuzuru, z łyżwami na nogach musiał uciekać z walącego się budynku. Niszczycielskie trzęsienie ziemi nawiedziło wtedy wybrzeże Japonii, powodując także ogromne tsunami. Zginęło wtedy około 15 tysięcy ludzi, a ponad 6 tysięcy zostało ciężko rannych. Po ucieczce z budynku lodowiska, nastoletni łyżwiarz wraz ze swoją rodziną był zmuszony schronić się w centrum ewakuacyjnym na około trzy dni. Całe szczęście, po tych tragicznych przeżyciach Yuzuru, zachęcany przez przyjaciółkę Shizukę Arakawę, solistkę łyżwiarstwa figurowego, kontynuował swoje treningi z jeszcze większym zapałem niż wcześniej.

Podobny obraz

Trzy lata po trzęsieniu ziemi młody łyżwiarz pokazał swoją siłę i hart ducha na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. W tamtym momencie nikt, poza kibicami z Japonii oczywiście, nie wierzył, że Hanyu mógłby stanąć na podium Olimpiady. Jednak on zadziwił wszystkich wygrywając Olimpiadę. Wówczas był już Mistrzem Japonii, jednak spektakularna wygrana na Olimpiadzie w Soczi sprawiła, że świat w końcu o nim usłyszał i poza rodzimą publicznością zdobył sympatię publiczności z innych zakątków świata. Od tamtego momentu stał się swego rodzaju bohaterem narodowym Japonii.

W swoim kraju jest traktowany niczym bóstwo, w księgarniach można kupić książki i gazety całe poświęcone jego osobie. Reklamuje on również różne produkty spożywcze i codziennego użytku, można go zobaczyć na opakowaniach cukierków,  czekolady a nawet płynu do prania. Wszyscy Japończycy ze zniecierpliwieniem oczekiwali tegorocznej Zimowej Olimpiady w Pjongczangu, jednak w grudniu 2017 roku Hanyu uległ poważnej kontuzji kostki, mogło to przekreślić jego szanse na udział w Olimpiadzie. Młody łyżwiarz, aby nie zawieść swoich rodaków i fanów na całym świecie, postanowił intensywnie się leczyć przez trzy miesiące, które zostały wtedy do Olimpiady, aby móc wziąć w niej udział.

Podobny obraz Podobny obraz

Znalezione obrazy dla zapytania yuzuru hanyu lotte

W lutym 2018 wystartowały Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu. Cała Japonia szalała widząc, że Yuzuru Hanyu zdołał przezwyciężyć kontuzję i wystartować. Po raz kolejny dla wielu stał się wzorem heroizmu. Przez cały okres Olimpiady zażywał silne środki przeciwbólowe, wszystko aby móc dokonać tego, co wydawało się niemożliwe- aby obronić tytuł Mistrza Olimpijskiego z Soczi, który zdobył cztery lata wcześniej. Udało mu się i tym samym stał się pierwszym łyżwiarzem od czasów Richarda Buttona w 1952 roku, który tego dokonał. Warto również nadmienić, że w latach 2016 i 2017 utrzymywał tytuł Mistrza Świata, to również jest niemałe osiągnięcie. Można powiedzieć, że uczeń przerósł mistrza, bowiem wszystkie te wielkie tytuły zdobył pod wodzą trenera Briana Orsera- kanadyjskiego Mistrza Świata z roku 1987, który takimi wielkimi osiągnięciami nie może się pochwalić.

Podobny obraz

Poza tym, że jest doskonałym łyżwiarzem, dał się również poznać swoim fanom jako człowiek wrażliwy, o wielkim sercu i z nieprzeciętnym poczuciem humoru. Dla innych zawodników, z którymi startuje w zawodach i występuje w rewiach na lodzie jest najlepszym przyjacielem. Jego postać bardzo silnie oddziałuje na obecny wizerunek łyżwiarstwa figurowego jako sportu honorowego, artystycznego i opartego na silnych międzynarodowych więzach przyjaźni, o które dba również Japonia. Aby lepiej porozumiewać się ze swoimi fanami z całego świata, Hanyu postanowił nawet uczyć się angielskiego, na co decyduje się wciąż bardzo niewielu Japończyków.

Podobny obraz Znalezione obrazy dla zapytania yuzuru hanyu misha ge

Znalezione obrazy dla zapytania yuzuru hanyu shoma uno Podobny obraz

Znalezione obrazy dla zapytania yuzuru hanyu shoma uno

W kwietniu 2018 roku w rodzinnym mieście łyżwiarza odbyła się wielka parada na jego cześć, w której oczywiście wziął udział, aby spędzić czas ze swoimi fanami. W paradzie wzięło udział ponad 100 tysięcy osób.

 

1 czerwca 2018 Yuzuru Hanyu otrzymał od władz Japonii prestiżową nagrodę People’s Honor Award, jest pierwszym łyżwiarzem figurowym, który dostąpił tego zaszczytu. Rzecznik japońskiego rządu przekazał, że Japonia docenia historyczne osiągnięcia Hanyu, które rozbudziły w ludziach marzenia i emocje oraz dodały społeczeństwu odwagi. „Nie zasłużyłem na ten wielki zaszczyt otrzymania tak prestiżowej nagrody. Mam nadzieję, że to wydarzenie rozświetli cały łyżwiarski świat a także region zniszczony w czasie trzęsienia ziemi” – tak Yuzuru Hanyu skomentował przyznanie mu nagrody, odwołując się jednocześnie do tragicznych wydarzeń, które dotknęły go osobiście w 2011 roku.

 

Podobny obraz

 

 

 

Malwina Machowicz (wasza >ZENO<)

Kategorie: Stare WAKAI

Zostaw komentarz

WAKAI Favicon
Od fanów dla fanów
WAKAI.PL

Codzienna dawka newsów, humoru, ciekawostek i recenzji ze świata anime!

© wakai.pl 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin Polityka prywatności.