Na całym świecie systemy edukacji w pewnych aspektach różnią się od siebie. Możliwe, że zarys etapów nauki wygląda podobnie, lecz cały proces prawdopodobnie przybiera inny obrót. Przykładem na ten fenomen jest system jaki panuje w Japonii. Niektóre normy z tego kraju mogłyby zadziwić niejedną osobę w Polsce.
Materiał został przygotowany na podstawie audycji w radiu Wakai.pl o tej samej tematyce.

Ile trwa szkoła?

Nadchodzący rok szkolny zwiastuje festiwal sakury, który odbywa się na wiosnę gdy kwiat wiśni jest w pełnej okazałości. W kwietniu dzieci wracają do szkoły i uczęszczają na zajęcia aż do marca przyszłego roku. W Japonii panuje system edukacji 6-3-3-4, co oznacza, że dzieci rozpoczynają naukę od szkoły podstawowej, która trwa sześć lat. Następnie udają się do trzyletniego gimnazjum, a później do liceum, które również trwa trzy lata. Ostatecznym etapem edukacji jest szkoła wyższa, gdzie nauka trwa około cztery lata.

Ile wolnego?

Rok szkolny trwa trzy semestry. W tym w lato dzieci mają sześć tygodni wakacji, a w zimę przerwa trwa dwa tygodnie. Zarówno w podczas pierwszej, jak i drugiej przerwy dzieci mają zadane sporo pracy domowej. Ponadto przeciętnie dzieci spędzają w szkole aż sześć dni w tygodniu, co jednocześnie jest jednym z najdłuższych systemów na świecie.

Obowiązek szkolnictwa

Japończycy rozpoczynają edukację w wieku sześciu lat. Następnie uczniowie po ukończeniu dziewięciu lat edukacji mogą zdecydować, czy chcą kontynuować naukę i udać się do szkoły średniej czy pracować. Jednak mimo że edukacja obowiązuje tylko do szkoły gimnazjalnej, praktycznie więcej niż 90% młodych ludzi wybiera dalsze kształcenie się. W większych miastach właściwie 100% młodzieży idzie do szkoły średniej.

Ubiór szkolny

W Polsce idea mundurków nie przyjęła się tak jak było to planowane. Natomiast w Japonii w każdej szkole dzieci mają obowiązek nosić wyznaczony strój – seifuku. Mundurki to norma dla każdego ucznia, a placówki edukacyjne mają własne wzory koszulek, co wstępnie identyfikuje młodych ludzi zaznaczając do jakiej szkoły uczęszczają. Dodatkowo uczniowie są przystosowani do zmiany obuwia za każdym razem jak wchodzą do szkoły. We wszystkich szkołach można zauważyć specjalne szafeczki na zmienne obuwie. Dzieci zmieniają je niezależnie od pory roku.

Obowiązki w szkole

Nieważne w jakiej szkole zajęcia uczniów odbywają się zawsze w jednej i tej samej klasie. To nauczyciele poruszają się z klasy do klasy co przerwę, by dotrzeć na odpowiednią lekcję. Wyjątkami są zajęcia praktyczne i w-f. Do obowiązków uczniów należy dbanie o czystość, lecz nie tylko okolic ławki a całej sali tzw. Soji. W Japońskich szkołach nie zatrudnia się woźnych, to uczniowie zostają po lekcjach i muszą sprzątać sale, korytarze oraz pracownie. Poza tym obowiązkiem dyżurnych jest wypełnianie dziennika. Innym zajęciem, którym zajmują się uczniowie to np. dbanie o kwiatki zarówno w klasie, jak i sadzenie ich na podwórku szkolnym.

 

Uczniowie są przyzwyczajeni do apelów czy przeznaczania około 10min na sprawy organizacyjne przed lekcją. Począwszy od szkoły podstawowej do liceum. Różnica jest taka, że w późniejszym etapie edukacji to uczniowie sami zajmują się organizacją klasy, a wyznaczani są do tego przewodniczący klasy.

Jak wygląda nauka?

Poza podstawowymi przedmiotami jakie są nauczane w szkołach na całym świecie tj. matematyka, język obcy, zajęcia sportowe czy nauki ścisłe. Japońskie zajęcia wyróżniają się tym, że w podstawie programowej można znaleźć przedmioty praktyczne jak zajęcia z gotowania czy krawiectwa. Prowadzenie lekcji w Japonii opiera się głownie na wykładaniu – nauczyciel mów, uczeń słucha i notuje. Ponadto systemy edukacje w krajach azjatyckich należą do bardzo wymagających, ponieważ dzieci spędzają prawie cały dzień w szkole, a później jeszcze wykonują zadanie domowe.

Dodatkowe zajęcia

W każdej szkole po lekcjach działają kluby zainteresowań. W podstawówce dzieci spotykają się dwa razy w tygodniu, podczas gdy w wyższych szkołach zajęcia odbywają się codziennie po soji i trwają około 2h. Kluby dzielą się na dwa rodzaje: sportowe i kulturowe. Spotykania po lekcyjne to sposób na socjalizowanie się z rówieśnikami poprzez swoje zainteresowania. Uczniowie często bardzo przywiązują się do grupy i rzadko chcą przechodzić do innego klubu.

Więcej nauki w Cram School

Nauka i wybór szkoły są dla Japończyków bardzo ważne, ponieważ często zdarza się tak, że potencjalny pracodawca bardziej skupia się gdzie aplikant się uczył, a nie jakie posiada umiejętności. W tym celu rodzice wysyłają swoje dzieci to tzw. Cram Schools, by zwiększyć szansę na przyjęcie do upragnionej placówki. Cram Schools to prywatne szkoły oferujące dodatkowe, wspomagające nauki pod egzaminy wstępne. Często te szkoły mają specjalne oferty przygotowawcze pod konkretne szkoły. Około 60% młodzieży szkolnej uczęszcza do Cram school. Co więcej, uczniowie z tych szkół są bardziej zadowoleni z prowadzonych tam zajęć, ponieważ nauczyciele na ogół przykładają się do swojej pracy. Lekcje są prowadzone w ciekawszy sposób, a atmosfera sprzyja nauce bardziej niż wykładowy sposób w państwowych szkołach. Cram Schools są drogie, lecz rodzice chcą mieć pewność, że dzieci będą miały szansę kształcić się w najlepszym miejscu.

 

Źródła: 1, 2, 3, 4, brak jednego artykułu
Obrazy: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Pisała Fumitooru bazując na własnej audycji w radiu Wakai.pl
Kategorie: Stare WAKAI

Zostaw komentarz

WAKAI Favicon
Od fanów dla fanów
WAKAI.PL

Codzienna dawka newsów, humoru, ciekawostek i recenzji ze świata anime!

© wakai.pl 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin Polityka prywatności.