Na całym świecie systemy edukacji w pewnych aspektach różnią się od siebie. Możliwe, że zarys etapów nauki wygląda podobnie, lecz cały proces prawdopodobnie przybiera inny obrót. Przykładem na ten fenomen jest system jaki panuje w Japonii. Niektóre normy z tego kraju mogłyby zadziwić niejedną osobę w Polsce.
Materiał został przygotowany na podstawie audycji w radiu Wakai.pl o tej samej tematyce.
Ile trwa szkoła?
Nadchodzący rok szkolny zwiastuje festiwal sakury, który odbywa się na wiosnę gdy kwiat wiśni jest w pełnej okazałości. W kwietniu dzieci wracają do szkoły i uczęszczają na zajęcia aż do marca przyszłego roku. W Japonii panuje system edukacji 6-3-3-4, co oznacza, że dzieci rozpoczynają naukę od szkoły podstawowej, która trwa sześć lat. Następnie udają się do trzyletniego gimnazjum, a później do liceum, które również trwa trzy lata. Ostatecznym etapem edukacji jest szkoła wyższa, gdzie nauka trwa około cztery lata.
Ile wolnego?
Rok szkolny trwa trzy semestry. W tym w lato dzieci mają sześć tygodni wakacji, a w zimę przerwa trwa dwa tygodnie. Zarówno w podczas pierwszej, jak i drugiej przerwy dzieci mają zadane sporo pracy domowej. Ponadto przeciętnie dzieci spędzają w szkole aż sześć dni w tygodniu, co jednocześnie jest jednym z najdłuższych systemów na świecie.
Obowiązek szkolnictwa
Japończycy rozpoczynają edukację w wieku sześciu lat. Następnie uczniowie po ukończeniu dziewięciu lat edukacji mogą zdecydować, czy chcą kontynuować naukę i udać się do szkoły średniej czy pracować. Jednak mimo że edukacja obowiązuje tylko do szkoły gimnazjalnej, praktycznie więcej niż 90% młodych ludzi wybiera dalsze kształcenie się. W większych miastach właściwie 100% młodzieży idzie do szkoły średniej.
Ubiór szkolny
Obowiązki w szkole
Jak wygląda nauka?
Dodatkowe zajęcia
Więcej nauki w Cram School