Ohaguro, czyli jeden z dość wielu kontrowersyjnych tematów dla ludzi zachodu polegający na czernieniu sobie zębów. Dla wielu ludzi choć trochę znających ten temat, kojarzy się on z celowym oszpecaniem kobiet by nie dopuszczały się zdrady, i był wykonywany po raz pierwszy podczas japońskiej ceremonii Mogi, czyli wejścia dziewczyn w dorosłość. Zabieg ten miał niby chronić przez próchnicą i paradontozą i celowo zakrywać naturalny kolor zębów bo śnieżnobiała barwa uzębienia była oznaką agresji i zwierzęcości, tak jak i kości które buddyści uznawali za nieczyste, a taki kolor zębów wcale nie odciągał zalotników uznając to za coś kompletnie naturalnego, więc wkrótce potem wymyślono zwyczaj golenia brwi.

W okresie Heian (794-1185 r. n.e.), był to zwyczaj stosowany wśród wielu panien z dobrych domów. Najpewniej jednym z powodów dla którego stosowano ten zwyczaj było to, że naturalnie wyglądające zęby były wyraźnie zżółkniałe na tle mocno podbielonej twarzy. Pod koniec tego okresu, zęby czerniła cała arystokracja, bez względu na płeć, po przejściu ceremonii wejścia w dorosłość.

Tamten zwyczaj był już znany nawet w okresie Kofun (ok. 300-562 r. n.e.), o czym świadczą fragmenty tego barwnika znajdowane na zębach odkopywanych szkieletów z tamtego okresu.

Dopiero w okresie Muromachi (1336-1576 r. n.e.), poczernione zęby były oznaką osiągnięcia dorosłości przez dziewczyny lub tego że dana kobieta jest mężatką albo panną powyżej 18 roku życia. Dany zwyczaj obejmował również całą arystokracje, niezależnie od płci. Czernili zęby też samurajowie którzy najpierw podbielali swoją twarz, aby ukryć swoje blizny na twarzy. Niby czernienie zębów uznawano za zabieg konieczny gdy podbielało się twarz bo niezbyt białe zęby wydawały się wtedy dość mocno żółte i niezbyt ładnie one wyglądały ale czy mocno kontrastująca ze sobą czerń i biel jest ładniejsza?

Wśród ludu, zwyczaj ten był używany tylko i wyłącznie podczas ważnych uroczystości. W dniu 5 lutego 1870 roku, rząd japoński zakazał praktykowania ohaguro, a sam proces kompletnie zanikł w okresie Taishō (30 lipca 1912 – 25 grudnia 1926). Dzisiejszym spadkiem po tym zwyczaju jest zakrywanie ust gdy się śmiejemy, co dość często zauważamy oglądając japońskie produkcje.

Źródło: Maneku.pl
Kategorie: Stare WAKAI

Zostaw komentarz

WAKAI Favicon
Od fanów dla fanów
WAKAI.PL

Codzienna dawka newsów, humoru, ciekawostek i recenzji ze świata anime!

© wakai.pl 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin Polityka prywatności.