Pierwsze skojarzenie jakie mamy z Japonią – anime i manga, tłok ludzi i, co oczywiste, kwiaty!
Czym jest Hanami?
Hanami (dosłownie: oglądanie kwiatów) to święto, w którym ludzie zbierają się w przeróżnych miejscach, szczególnie w parkach, by podziwiać zakwitające wiśnie. Przez około 7-10 dni płatki kwiatów niczym śnieg pokrywają chodniki. Pomimo tego, że święto ma już swoje lata, dalej praktykowane jest bardzo chętnie i zapewne tak zostanie. Wiśnie kwitną zazwyczaj w marcu lub kwietniu przez maks. dwa tygodnie.
Pełnia kwitnienia drzewek następuje po około tygodniu od otwarcia się pierwszych kwiatów. Tydzień później przekwitają.
A skąd to się wzięło?
Ceremonia ta, jak już wspominałam, ma swoje lata. Najstarsza forma święta pojawiła się w latach 710-784 w okresie Nara. Źródeł tego święta możemy się doszukać w dworskim zwyczaju hana no en (dosłownie: uczta kwiatowa) pod wpływem dynastii Tang oraz istniejącej od prawdopobodnie VIII w. religijnej ceremonii oddawania czci bóstwom, które mieszkały w sakurach.
Istnieje także druga wersja Hanami, popularna raczej u starszych ludzi. Podziwia się wtedy kwiaty moreli japońskiej, zwanej także śliwą japońską. Ta ceremonia jest natomiast spokojniejsza, bo niewielka ilość osób świętuje starszą wersję. Druga wersja została spopularyzowana przez cesarza Sagę, który podczas swojego panowania wydawał przyjęcia pod kwitnącymi wiśniami, połączone z oglądaniem ich i piciem sake. Obok zwyczai pojawiła się także poezja. W okresie Heian zaczęto opisywać urodę kwiatów, zostały one również porównane do metafory życia – krótkotrwałe piękno.
Hanami wywodzi się także z obrzędu, który miał na celu wywróżenie zbiorów. Otwierał on także porę sadzenia ryżu.
Uczestnicy obrzędu składali ofiary u korzeni drzewa, a po nim udawali się na przyjęcie. Wierzono, że gdy pojawią się kwiaty wiśni, do drzewa przy którym składano ofiarę wstępuje górskie bóstwo, Sagami, które oznajmia rozpoczęcia sadzenia ryżu.
Ciekawostki:
-Najlpopularniejsze miejsca w których świętuje się Hanami to:
W Tokio: park Ueno, Shinjuku Gyoen, Chidorigafuchi, park Sumida, cmentarz Aoyama, Koishikawa Kōrakuen, Inokashira
W Jokohamie: park Kamon’yama, Sankeien
W Kioto: Maruyama, świątynia Heian, Arashiyama, Kamogawa, świątynia Daigoji, góra Orashi
W Osace: park wokół Mennicy Japońskiej, park przy zamku Osaka
W Nagoi: park Tsurumai.
-Wiśnie mają także swoje święto w USA. Stany Zjednoczone dostały 3000 drzew w dowód przyjaźni i zostały one posadzone w Waszyngtonie.
-Skoro święto, to i żarcie! Przygotowane jest na tą okazję Bentō.
“Gdyby na tym świecie nie było wcale kwiatów wiśni,
Jakże spokojne byłyby nasze serca na wiosnę.”