Tytuł: Duds Hunt
Scenariusz: Tetsuya Tsutsui
Rysunki: Tetsuya Tsutsui
Format: 130 x 180 mm
Liczba stron: 176
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Wydawca: Hanami
Polska premiera: kwiecień 2008
Duds Hunt to manga autorstwa Tetsuya Tsutsui, która na polskim rynku pojawiła się dzięki wydawnictwu Hanami. Hanami głównie skupia się na wydawaniu tytułów bardziej ambitnych i dla dorosłych, więc spodziewałem się niebanalnej konstrukcji fabuły. Nie czuje się zawiedziony, czas spędzony z tą mangą nie uważam za stracony.
Na początku historii poznajemy głównego bohatera, Nakanishi, który pracuje jako inkwizytor i sprzedaje produkty ubezpieczeniowe. Praca ta jednak nie jest dla niego czymś co by chciał robić w życiu. Zupełnie nie wychodzi mu sprzedaż, przez co szef nie ma powodów by go chwalić, a wręcz przeciwnie, ostro jest przez niego traktowany. Jak się okazuje, Nakanishi ma przestępczą przeszłość, jako licealista przesiedział parę lat w poprawczaku. Jest to też powód, dla którego szef go tak ostro traktuje. Widać tu jak w japońskim społeczeństwie postrzega się osoby, które łamią prawo i mają na swoim koncie brutalne zbrodnie. Nasz bohater mangi w pewnym momencie czuje w sobie tyle negatywnych emocji, że daje się wciągnąć za namową przyjaciela z Internetu w morderczą grę zwaną „Duds Hunt”, która wyzwala z niego wszystko co w nim tkwi.
Losy ubezpieczyciela przeplatają się z historią rodzinnego dramatu, gdzie głowa rodziny leży w ciężkim stanie w szpitalu. Pokazana jest tu jego bezradność przez sytuację w jakiej się znalazł, koszmar żony i córki. Co łączy ich z Nakanishi?
Duds Hunt została wydana w Polsce przez Hanami w jednym tomie w kwietniu 2008 roku. Cena okładkowa wynosi 24 zł. Biorąc pod uwagę jakość wydania, nie jest to cena wygórowana. Manga została oprawiona w miękką, matową i kolorową okładkę, która ładnie się prezentuje. W środku wydrukowana jest na wysokiej jakości kredowym papierze, w czarno-bieli i kolorze, na którym widać wszystko wyraźnie, kartki się nie sklejają.
Wydawnictwo na okładce informuje, że jest to komiks przeznaczony dla osób dorosłych i rzeczywiście, pełno w nim brutalności, złych emocji, które mogłyby zaszokować młodego odbiorcę. Dramaturgii i dynamiki dodaje tutaj niedokładna kreska wykorzystana przez Tetsuye Tsutsui, która stara się bardziej oddawać realizm przedmiotów, tła i postaci, niż dążyć do mangowego pozbawiania proporcji. Podobała mi się konstrukcja fabuły jaką zaproponował autor. Pociachana historia, która zamknięta w jednym tomiku tworzy logiczną całość. Mimo, że jest dosyć krótka to po skończonym czytaniu odbiorca na pewno na moment odda się analizie psychice bohaterów.
Na końcu tomiku mamy dołączony dodatek w postaci krótkiej noweli zatytułowanej „Wielopoziomowe sny”, który w dość ciekawy sposób przedstawia problem wykorzystywania seksualnego osoby nieletnie. Bonus ten składa się z kilku rozdziałów, które są narysowane w różnoraki sposób, od dziecięcych rysunków, przez mangowy klimat, aż do wzorowanego na komiks zachodni. Na pewno jest to ambitne dzieło w małej formie, z którym warto się zapoznać.