ANIME to słowo wywodzące się z angielskiego animation (jap. animeshon). Oznacza film animowany.
Co ciekawe, w Japonii słowo anime odnosi się do wszelakich programów i filmów, także spoza Kraju Kwitnącej Wiśni. Za to we wszystkich innych państwach określenie anime oznacza tylko i wyłącznie twórczość japońską.
Historia powstania pierwszego anime sięga początku XX w. Wtedy to japońscy filmowcy wypróbowywali techniki animacji takich krajów jak: Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone czy Rosja.
Za pierwszą animację z rąk Japończyków uważa się dzieło Kitayamy Seitaro Momotaro z 1918 roku. Później w latach 30. XX anime wykorzystywano jako propagandę. Krytykowano nacjonalizm, za to nakłaniano do kultu cesarza. Popularne stały się opowiastki o Momotaro – dzieła Mitsuyo Seo.
Po II wojnie nastąpił zastój spowodowany popularnością amerykańskich wytwórni takich jak: Walt Disney, Metro-Goldwyn-Mayer i Warner Bros. W tym czasie powstawały komiksy – mangi.
W latach 60. nastąpiła reaktywacja animowanych produkcji. Były to głównie seriale tv. Powstały wtedy takie anime jak: Astro Boy Tezuki Osamu, Sally czarownica, Czarodziejskie zwierciadełko i Biały lew Kimba.
W latach 70. nastąpił rozkwit produkcji anime, głównie na podstawie mang. Kierowane były do młodzieży i dorosłych. Powstały nowe gatunki takie jak: mecha – o humanoidach, tokusatsu o herosach czy science fiction. Nastąpiła zmiana mentalności bohatera, który już nie zawsze miał takie same cele jak większość społeczeństwa. Modne stały się fantastyczne światy, magia, nadprzyrodzone zdolności czy przemoc. Powstały seriale animowane jak: Tygrysia maska, Generał Daimos, Bia – czarodziejskie wyzwanie, Magiczne igraszki, Yattaman czy Fantastyczny świat Paula.
Lata 80. to czas podboju rynków zagranicznych (zwłaszcza w Australii, USA, Kanadzie, Francji, Belgii i Włoszech) przez anime. Stały się one wyznacznikiem kultury japońskiej. Przynosiły też duże zyski gospodarcze samej Japonii. Od lat 90. podbijały także rynki wielu krajów Azji Wschodniej, Ameryki Południowej i Europy Wschodniej.
To tyle o historii. Przejdźmy do mniej ciekawego, acz ważnego zagadnienia.
języku polskim słowo anime jest rodzaju nijakiego (to anime) i jest nieodmienne. Pod żadnym pozorem zatem nie należy mówić czegoś w stylu:
– \”Zachwyciłem się ostatnio obejrzanym animem.\”
czy
– \”Ostatnio w tv nie ma żadnych animów\”.
Co ciekawe, bywa tak, że niewtajemniczeni w fandom potrafią, myśląc o anime, nazywać je mangą. Łączy się to z faktem, iż w Japonii terminem manga określa się zarówno animację, jak i komiks.
Anime są kierowane do szerokiego grona odbiorców. Jedne są dla dzieci, inne chociażby dla gospodyń domowych. Są podzielone na gatunki, o których przeczytacie w artykule Gatunki anime. Wszystkie jednak mają cechy wspólne.
Łączy je podobny styl rysowania. Postacie anime mają charakterystyczne duże oczy, co rzuca się od razu, oraz specyficzny styl cieniowania włosów. W niektórych produkcjach obserwujemy także bardzo uproszczony styl rysowania, tak zwany super deformed.
Kiedyś całe serie anime rysowane były ręcznie przez całe sztaby rysowników. Dziś używa się w większości komputerów i specjalnych programów do grafiki.
Przy niektórych anime komputery są niezbędne, szczególnie jeżeli ma to być produkcja w stylu 3D, jak np. Appleseed czy film Vexille.
Muzyka w anime odgrywa znaczącą rolę. Każdy odcinek zaczyna się tak zwanym openingiem (opening – z ang. rozpoczęcie, otwarcie), a kończy endingiem lub closingiem (ang. zamknięcie, zakończenie). Piosenki wykonywane są zazwyczaj przez gwiazdy sceny japońskiej. Jest to też sposób na wykreowanie siebie na rynku muzycznym.
Poza tym muzyka, jako taka, jest obecna w tle wydarzeń. Nadaje ton, nastrój danej chwili. Pozwala wczuć się widzowi w sytuację. Czasami bawi, ale też potrafi doprowadzić do łez.
Anime można podzielić na następujące kategorie:
Filmy – charakteryzują się najwyższym budżetem. Mają za to najwyższą jakość. Filmy anime trwają zazwyczaj około półtorej godziny.
Niektóre przynoszą ogromne zyski, jak np. Akira, Ghost in the Shell czy Spirited Away: W krainie bogów.
Seriale TV – emitowane regularnie w telewizji. Dana seria ma zazwyczaj 26 odcinków, czasem 13. Odcinek trwa około 23 minut. Po endingu występuje zazwyczaj zapowiedź kolejnego epizodu.
OAV (original animated video; czasami nazywane także OVA). Mogą stanowić dodatek do serii, uzupełnienie. Zazwyczaj krótsze od filmu pełnometrażowego. Są tworzone w dobrej jakości. Często dołączane na płytach DVD. Do jednej serii może powstać wiele OAV, ale nie muszą się one łączyć z fabułą.
Jak wspomniałam, standardowe ilości odcinków anime to 13 bądź 26. Są jednak serie, które w sumie z dodatkami przekraczają setki odcinków. A oto lista gigantów:
* Sazae-san (1969 – do dziś) – ponad 2000 odcinków (6200+ jeśli doliczyć podczęści, z których składa się cały odcinek).
* Doraemon (1973; 1979-2005; 2005-do dziś) – 1049 odcinków (najdłuższa seria); 26 odcinków (seria z 1973); 200+ odcinków (seria rozpoczęta w 2005 roku, emitowana do dziś).
* Anpanman (1988 – do dziś) – ponad 1000 odcinków.
* Bajki japońskie (1976 – 1994) – 1471 odcinków.
* Hoka hoka kazoku (1976 – 1982) – 1428 odc.
* Kirin ashita no calendar (1980 – 1984) – 1306 odc.
* Sekai monoshiri ryoko (1971-1974) – 1006 odc.
A teraz lista 10 obecnie wydawanych anime o największej liczbie odcinków:
Sazae-san
Anpanman
Chibi Maruko-chan
Crayon Shin-chan
Pokémon
Detective Conan
One Piece
Naruto (obecnie Boruto)
Dragon Ball (obecnie heroes)
Black Clover
Anime w Polsce są głównie kierowane do dzieci lub młodszej młodzieży. Dystrybucja pochodzi zazwyczaj z Ameryki i ich ocenzurowanych wersji.
W polskiej tv anime można zobaczyć na takich kanałach jak: Polsat, Jetix, TV 4 i Cartoon Network, seriale dla starszych widzów oglądać można na kodowanych kanałach Hyper i Canal+.
Na koniec dodam, że anime stereotypowo mogą kojarzyć się z dużymi oczami postaci, jednak nie zawsze tak jest. Prostym przykładem może być Pszczółka Maja (Mitsubachi Maya no boken).
Zachęcam do oglądania anime: https://anime-odcinki.pl
artykuł powstał na podstawie wikipedia.org
Autor:
Stare WAKAI
Kategorie:
Stare WAKAI
Poprzedni post
World End Economica – Zwiastun Promocyjny!
Następny post