Perfume – Future Pop


Future Pop to długo wyczekiwany album Perfume. Równocześnie było to kolejne wydawnictwo Yasutaki Nakatyw 2018 roku, pokazujące wszystkie najnowsze sztuczki swojego producenta. Podczas gdy solowy album Nakatybył dosyć kreatywnym wydawnictwem, album Perfume jest mocno przewidywalnie popowy.

Nazwa albumu daje pełny obraz tego, co się na nim dzieje. To gra słów z future bass, najmodniejszym EDM ostatnich lat. Prosty bębny, mocne syntezatory i powolny rozwój utworu to cechy charakterystyczne tego nurtu, pod którego silnym wpływem był także solowy album Nakaty. Gatunek bardzo się teraz rozwija i jest tworzony zarówno przez producentów z Soundcloud w ich ciasnych kanciapkach, jak i profesjonalistów w drogich studiach.

Nakata na Future Pop łączy styl Perfume z tym modnym nurtem. Ale nie jest to w żaden sposób interesujące. Grupa ta przez całą swoją karierę trzymała się głównych popowych trendów, równocześnie dodając do nich coś od siebie.

Singiel If you wanna love me to doskonały przykład tego, jaki jest ten album. Łączy solowy album Nakaty z piosenką White Cube. Melodia jest bogata, tekst absolutnie frywolny, a taneczne dźwięki przyjemnie zaskakują. Tylko, że to nie jest dobra piosenka.

To samo podejście kontynuowane jest na całej płycie. Spośród tego całego future bassu wyróżniają się najbardziej zaraźliwie popowa Tokyo Girl oraz rozpaczliwie niekomercyjna Fusion, grająca jeden riff przez ponad cztery minuty. W kilku utworach usłyszymy melodie inspirowane tradycyjną japońską muzyką, obecne na wcześniejszych wydawnictwach zespołu i przypominające jego korzenie.

Przez większą cześć czasu brzmienie jest dosyć jednostajne, a refreny nie trafiają do słuchaczy tak bardzo, jak w starszych utworach. Kiedy producent uspokaja się trochę ze swoim nowym zainteresowaniem future bassem, album jest dość znośnym popem. Najlepszym kawałkiem na nim jest Tenku, brzmiący jak prosty synthpop. Jego refren jest bardzo chwytliwy, a riffy dobre. Kiedy Nakata nie stara się tworzyć modnych piosenek, z dropem zamiast refrenów, wciąż udaje mu się być dobrym producentem. Ponieważ muzyka zespołu zawiera mocno zmienione wokale, nawet melodie nie powinny mieć wrażenia człowieczeństwa czy autentyczności. Nie przeszkadzało to wcześniej, gdyż kompozycje nie wydawały się być zrobione tak źle, nawet pisane na autopilocie.

Problem z tym wydawnictwem jest taki, że brzmi jak rozszerzenie solowej płyty Nakaty. Future bass jako gatunek nie jest zły, ale bardzo łatwo może stać się nudny. Album Perfume jest dokładnie w tym miejscu. Jego zachęcający tytuł się nie sprawdza, ponieważ sam album nie brzmi świeżo. Perfume nigdy nie było niczym więcej jak projektem Yasutaki Nakaty, ale teraz czuje się to jeszcze wyraźniej.

Future Pop to najbardziej nieudany album Perfume, a kompozycje na nim wydają się niedokończone. Nie polecam go jako dobrego początku zgłębiania twórczości zespołu.

źródło: jame-world.com