Lekcja. Temat: Moda


A więc tematem na dziś będzie moda i pokazy mody, tylko że nie w 2D. Jeśli lubicie takową tematykę czy tam młodych (właściwie uczniów) pałających się szyciem ubrań albo i nie (gdzie ja nawet guzika nie umiem przyszyć), no a w najgorszym wypadku lubicie panów w kieckach…no to przed wami trzy propozycje filmów, gdzie może się odnajdziecie.

 

Paradise Kiss

a0187196_10124837-a6427.jpg (1000×1418)

Parakiss, to historia osiemnastoletniej uczennicy liceum, Yukari Hayasaki, to coś, o czym mogliście już słyszeć, bo film powstał na podstawie mangi autorstwa Ai Yazawy i wyszedł w 2011 roku. A jeśli nie słyszeliście, to w skrócie: nasza Yukari chodzi zasadniczo do lepszego liceum, a jej mama naciska na wyniki, do tego dziewczyna darzy jednego z kolegów z klasy jednostronną miłością – w sumie typowe problemy nastolatki i na nich zapewne wolałaby je zakończyć. Stety czy niestety w zbiegu pewnych okoliczności zostaje zwerbowana jako modelka do pewnego szkolnego pokazu przez grupę uczniów technikum artystycznego. Wywrócili oni życie biednej Yukari do góry nogami.

Sam film, jak dla mnie, wyszedł całkiem nieźle. Nie znam oryginału, więc ciężko mi powiedzieć, jak bardzo odeszli od oryginalnej historii, ale to, co przedstawili, mi się podobało. Zobaczyć tu można nie tylko prawdziwie gwiazdorską obsadę z Kitagawą Keiko i Mukai Osamu w rolach głównych, ale również wiele ciekawych kreacji, jakie stworzyli młodzi projektanci. Nie powiem, nie zabraknie też romansu, no bo jak to bez romansu? Musi być i już.

 

Runway Beat

35e3226c0f60a802a9b5a8c5c1d4012b35d9282b_hq.jpg (600×380)

Runway Beat i znów szkoła, romans i oczywiście moda… ale w zupełnie innym wydaniu. Tym razem film oparty na noweli wydawanej na telefon, autorstwa Maha Harada. Opowiada o przeciętnej Tsukamoto Mei, która uczęszcza do najzwyklejszego liceum, gdzie życie wiedzie się zupełnie normalnie, może nie licząc Miki, koleżanki z klasy, która pracuje jako modelka. Jednak poza tym wszystko zdaje się zwyczajne, aż do czasu pojawienia się nowego ucznia. Do tej właśnie zwykłej szkoły i klasy trafia syn słynnego projektanta mody, Biito, który po usłyszeniu, że na festiwalu szkolnym klasa będzie organizować pokaz mody, wychodzi z pomysłem, że zaprojektuje stroje. A co na to klasa? Na niecodzienne projekty Biito? A może, prócz zawodowej modelki, wyróżniającej się w przeciętnej klasie, jest jednak trochę więcej uzdolnionych i ciekawych osób, które do tej pory nie miały jak pokazać swojego potencjału, sprawdźcie sami 😉

Bardzo polubiłam historię tej ekipy i czasem wracam do tego filmu, a zwłaszcza do pokazu mody, jaki udało im się stworzyć. Obsada w filmie również warta jest uwagi, Seto Kouji i Sajuraba Nanami  wystąpili tu w rolach głównych. Oczywiście i tu nie zabraknie problemów miłosnych, żeby nie było wątpliwości.

 

Kuragehime

U11086P28DT20141009115651.jpg (560×506)

Princess Jellyfish, tym razem na podstawie mangi autorstwa Akiko Higashimura i nie szkoła, nie tym razem. Romans chyba przypadkiem, zwłaszcza w porównaniu do wcześniejszych tytułów, a co do mody, to jest i to jaka! Czas na meduzową księżniczkę! Seria opowiada o grupce maniaczek, otaku wypisz, wymaluj, zamieszkujących Amamizukan w centrum Tokyo. No dobra, głównie opowiada o meduzowej maniaczce, Tsukimi Kurashita, która od dziecka… tak! Zgadliście! Kocha meduzy, a jej pokój jest oblepiony – dokładnie tak!  – w obrazki meduz, które sama tworzy. Tak więc mamy bandę otaku mieszkającą w centrum zatłoczonego Tokyo, ale stanowczo odbiegające od standardów tego miasta, mówimy oczywiście o wyglądzie. Do tego dziewice i bez pracy… No i tak, oto do tego dziwnego świata trafia prawdziwie piękna kobieta, która pomaga Tsukimi uratować meduzę imieniem Clara. Brzmi dziwacznie? Dziwacznie się robi, kiedy ta przepiękna i modnie ubrana kobieta okazuje się być facetem imieniem Kuranoske, ale żeby było bardziej kobieco okrzyknięty został Kurako. Abstrakcja goni abstrakcję, a oprócz modnej Kurako, która sama z siebie robi jeden wielki pokaz mody, w zbiegu nieprzyjemnych sytuacji ekipa zaczyna tworzyć kreacje oparte na… meduzach!

Powiem, że film dużo bardziej podobał mi się niż anime, ale może to przez Sudę Masakiego, który wcielił się w rolę Kurako i naprawdę genialnie odegrał rolę księżniczki. Potrzebujesz się rozerwać? A może dawka idiotyzmu, żeby wyprać sobie mózg? To chyba dobrze trafiłeś/aś! Na marginesie, film tym razem z 2014 roku, a jeśli potrzeba wam czegoś świeższego, to w tym roku również powstała drama, tym razem z Seto Kojim w roli głównej… ale Sudachiego nie pobije.

 

Serdecznie zapraszam do obejrzenia!

Ps. Dziękuję hime, za korektę 😉