Były edytor Dragon Ball – Kazuhiko Torishima komentuje „Dragon Ball Evolution”


Kazuhiko Torishima jest dyrektorem reprezentacyjnym firmy Hakusensha. Jednak wczesniej pracowal w Shueisha i był edytorem Akiry Toriyay za czasów Dr. Slump i pierwszej połowy Dragon Ball. 23 kwietnia Torishima prowadził wykład na Uniwersytecie Bunka Gakuen w Tokio podczas którego odpowiadał na pytania publiczności. Jedno z pytań dotyczyło hollywoodzkiego filmu „Dragonball: Evolution”, który pojawił się w 2009. Brzmiało ono bardzo prosto „Co sądzisz o Dragonball: Evolution?”

Torishima odpowiedział: „To była moja największa porażka w kwestii adaptacji.” Powiedział, że po porażce filmu rozmawiał z prawnikami obeznanymi z adaptacjami filmowymi i doszli do wniosku iż Shueisha musiałoby sporo zapłacić aby móc decydować o tym co będzie się działo z tym materiałem. Z tego co słyszał, prawo do „zawetowania” wymagałoby inwestycji 5 miliardów yen (około 175 milionów PLZ).

Torishima kontynuował mówiąc, że taka suma byłaby wtedy równa 60-70% rocznego dochodu Shueisha, więc nie byli gotowi jej zapłacić. Powiedział też „Wiedząc to co teraz wiem o Hollywood, powiedziałbym, 'Zapłaćcie to 5 miliardów. W zamian chcę prawa do dystrybucji w Azji. Sprawię, że odzyskamy te pieniądze.’ Negocjowałbym i uzyskałbym prawo do weta”.

Inne tematy poruszane na wykładzie dotyczyły zniżkowej tendencji obserwowanej wśród dukowanych magazynów i mang, trudności z uzyskaniem popularności przez nowych autorów w świecie źródeł cyfrowych oraz konieczności korzystania z róznych miedów aby skutecznie sprzedawać mangę w dzisiejszym świecie.

Dragonball: Evolution pojawiło się w kwietniu 2009 i utrzymuje wynik 15% na tomatometrze. Akira Toriyama w 2016 oficjalnie wyraził niezadowolenie z filmu, a scenarzysta Ben Ramsey w tym samym roku przeprosił fanów.


Źródło tekstu:
https://www.animenewsnetwork.com/interest/2019-05-25/former-dragon-ball-editor-kazuhiko-torishima-comments-on-dragon-ball-evolution/.146958
Źródło tła i miniatury:
https://geektyrant.com/news/the-writer-of-dragonball-evolution-offers-an-apology-to-fans-for-that-terrible-film

źródło : mitari.pl