Zrozumienie specyfiki wszystkich mocy i różnorodnych form, którymi włada bohater Bleacha – Ichigo Kurosaki może przyprawić o ból głowy, nawet jeżeli zapoznaliśmy się z fabułą serii. Dziś wspólnie rozwikłamy te zagwozdki!

Przestrzegamy przed tym, że w artykule pojawią się spoilery!

Dziedzictwo Ichigo Kurosaki’ego

Pomimo tego, że Ichigo jest człowiekiem, jego rodzinne geny pozwalają mu czerpać z mocy quincy, shinigami, a nawet pustych. Isshin Kurosaki, czyli ojciec Ichigo był kapitanem jednego z oddziałów Gotei 13. Jest to powód, dla którego dusza Ichigo była w stanie rozbudzić drzemiące w nim moce boga śmierci. Z kolei jego matka Masaki Kurosaki należała do rodu quincy. Jednak dlaczego odziedziczył po swojej matce zarówno moce rodu quincy, jak i energię pustego?

Przez większość trwania serii była to nierozwikłana tajemnica. Dopiero rozdziały mangi opisujące Thousand Year Blood War zawierały informacje o tym, że Masaki została zaatakowana i zainfekowana przez moce pustego przed narodzinami Ichigo.

Isshin próbował uratować swoją żonę. Podarował jej swoją całą energię shinigami, aby zrównoważyć pustoszące działanie energii pustego. W rezultacie dusza Masaki przeszła fuzję trzech różnych ras znanych z uniwersum Bleacha. Moce shinigami, pustych i quincy połączyły się w jedno, a dziedzicem tego efektu był właśnie Ichigo.

Dziedziczenie różnych mocy

Prawdopodobnie większość z was kojarzy, w jakich okolicznościach Ichigo przebudził swoje moce shinigami. Rukia obdarowała go częścią swojej energii. Kiedy Ichigo wchłonął kawałek jej mocy, przebudziły się w nim równocześnie zdolności pustego i shinigami, ponieważ jego dusza była ściśle związana między tymi dwoma światami. Umiejętności quincy dziedziczy się poprzez linię z krwi, więc duchowa energia nie miała na tym etapie wpływu na jego zdolności genetyczne.

Jego moce shinigami i pustego były jednak wymieszane ze sobą od samego początku. Ichigo przebudził swoje moce quincy dopiero na późniejszych etapie wydarzeń, gdy walczył z Quilge Opie – członkiem grupy Wandenreich (ugrupowanie bojowe quincy). Będąc wystawionym na intensywne działanie mocy duchowej Quilge, ciało Ichigo przebudziło w sobie zdolności quincy.

Czy Ichigo jest zatem Arrancarem?

Być może pytanie powinno brzmieć, czy Ichigo jest arrancarem, a może vizardem? Jednak odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nie należy do żadnej z tych grup. Ichigo w tym przypadku zachowuje status tak zwanego Kota Schrödingera, ponieważ równie dobrze może być równocześnie vizardem/arrancarem i może nie być żadnym z nich.

Czym jest kot Schrödingera? To popularny eksperyment myślowy oparty na paradoksie. W eksperymencie tym kot może być uważany jednocześnie za żywego i martwego w wyniku powiązania jego stanu z losowym zdarzeniem, które może, ale nie musi wystąpić.

Kim są jednak arrancarzy i vizardzi? Są to istoty posiadające zarówno moce pustego, jak i shinigami. Różnica polega na tym, że arrancar jest istotą, która początkowo była pustym, a następnie opanowała zestaw umiejętności boga śmierci. Z kolei vizardzi należeli do szeregów shinigami, a następnie poprzez eksperymenty połączyli swoje dusze z pustymi.

Tym samym mierzymy się z pewnym paradoksem. Ichigo zarówno należy do jednej, jak i drugiej grupy, a tym samym nie należy. Możemy uznać, że należy do szeregów arrancarów i vizardów, ponieważ jego dusza od narodzin jest zespolona z mocami pustego i shinigami. Jednak jego moce nigdy nie były odseparowane, ponieważ już się taki urodził. Dlatego nigdy nie musiał przechodzić przez typową transformację znaną w szeregach vizardów i arrancarów. Możemy pozostawić to zjawisko jako pewien eksperyment myślowy.

Konflikt wewnętrzny duszy Ichigo

Kiedy Ichigo odwiedza wnętrze swojej duszy i rozmawia z duchem należącym do jego zanpakutou (miecza bogów śmierci), w odróżnieniu od innych shinigami napotyka on dwie postaci. Jedna z nich to mężczyzna w okularach i pelerynie, znana jako starzec Zangetsu. Drugą postacią jest biały Ichigo. Persona wyglądająca identycznie jak on. Bohater Bleacha przez długi czas traktował te postaci jako oddzielne osoby. Jednak jego dalszy rozwój pozwolił mu zrozumieć, że biały Ichigo i starzec Zangetsu to tak naprawdę jedna persona. Są oni odzwierciedleniem jego podzielonej duszy.

Ichigo zawsze czuł wewnętrzny konflikt i dyskomfort, ponieważ uważał, że prawdziwy duch jego miecza to starzec Zangetsu, a biały Ichigo jest po prostu pustym, zamieszkującym jego wnętrze i próbującym przejąć kontrolę nad ciałem bohatera. Tymczasem starzec Zangetsu był awatarem drzemiących w nim mocy quincy, a biały Ichigo był mieszanką mocy shinigami i pustego.

Wewnętrzny konflikt duszy Ichigo hamował rozwój bohatera. Część duszy Ichigo przynależąca do rasy quincy zdawała sobie sprawę z tego, że Ichigo w formie shinigami napotka kiedyś na swojej drodze Yhwacha (najsilniejszego quincy, który dąży do zniszczenia wszystkich shinigami). Dlatego awatar Zangetsu próbował tłumić moce boga śmierci przynależące do Ichigo, aby nie zwracał na siebie zbyt dużej uwagi Yhwacha.

Z czasem bohater mierzył się jednak z coraz poważniejszymi wrogami i moce tłumione przez staruszka Zangetsu nie wystarczały. Zangetsu z czasem coraz bardziej przywiązywał się do Ichigo i pomimo swojego restrykcyjnego podejścia, z czasem coraz bardziej zmniejszał swoją kontrolę nad mocami bohatera, aby ten mógł uwolnić drzemiący w nim potencjał.

Kiedy Ichigo rósł w siłę i brały nad nim górę moce shinigami połączone z mocami pustego, zdawało mu się, że uśpiony w nim pusty próbuje przejąć kontrolę. Jednak prawda była nieco inna. W rzeczywistości pusty był częścią jego własnej duszy. Manifestacja energii pustego doprowadziła Ichigo do przebudzenia mocy Vasto Lorda, czyli najwyższego rangą w szeregach pustych. Niemożliwe jest, aby Ichigo korzystał z mocy shinigami bez wymieszania z mocą pustego, ponieważ jego dusza jest ściśle związana z dwiema rasami.

Możemy zatem uznać, że staruszek Zangetsu i część Ichigo odzwierciedlająca moce pustego to tak naprawdę dwie połówki jednej i tej samej duszy.

Wszystkie formy i transformacje Ichigo Kurosakiego

W ciągu 15 lat uniwersum Bleacha mogliśmy zapoznać się z wieloma różnorodnymi transformacjami głównego bohatera. Wyróżnia się on jednak spośród innych bohaterów shōnen, ponieważ nie tylko zdobywał nowe moce wraz z rozwojem fabuły, ale także tracił wcześniej zdobyte umiejętności na rzecz pewnych wyrzeczeń. Innym razem Ichigo odkrywał też zdolności, o których istnieniu nawet nie miał pojęcia. Tak jak w przypadku przebudzenia swoich mocy quincy.

W zasadzie z perspektywy uniwersum Bleacha nie jest to zbyt szokujące, zważywszy na koktajl genetyczny, który Ichigo otrzymał podczas narodzin. Pod koniec serii jego duchowa energia czerpie z czterech różnych ras:

  • Ludzkiej;
  • Shinigami;
  • Quincy;
  • Rasy pustych (hollow).

Poniżej wymienimy listę wszystkich unikalnych zdolności Ichigo, które wzmacniał wraz z rozwojem fabuły.

Ichigo w ludzkiej formie

Ichigo był silny jeszcze na długo przed tym, zanim dowiedział się o drzemiących w nich mocach. Zamieszkując świat ludzi, jego fizyczna siła znacznie przewyższała możliwości rówieśników (pomijając wybryk natury, którym jest Yasutora Sado).

Nasz główny bohater charakteryzował się nie tylko ponadprzeciętnymi zdolnościami fizycznymi. Od dziecka mógł widzieć duchy i wyczuwał emanującą z nich energię.

Ichigo jako shinigami (shikai)

Ichigo budzi w sobie moce shinigami po raz pierwszy, gdy Rukia przelewa na niego część swojej duchowej energii. Jego zanpakutou objawia się wówczas jako ogromne i nieporęczne ostrze. Ichigo nie ma jednak problemu z tym, aby posługiwać się tak dużą bronią. Ogromny miecz odzwierciedla uśpiony potencjał drzemiący w duszy Ichigo.

Shinigami Ichigo (bankai)

Yoruichi zauważa potencjał Ichigo w roli nowego shinigami i wykorzystuje specjalną technikę, które przyspiesza jego trening bankai. Zdaniem Yoruichi dzięki temu powinien być w stanie przebudzić nowe moce w ciągu następnych trzech dni. Wystarczyło mu jednak dwa i pół dnia. W formie bankai Ichigo koncentruje swoją ogromną energię w niewielkim mieczu o czarnym kolorze. Cała jego dotychczasowa energia zostaje skupiona w ostrzu, dzięki czemu bohater zwiększa swoją prędkość i precyzję ataków. Od tego momentu jego moc pozwala mu mierzyć się z kapitanami Gotei 13.

Ichigo w formie pustego

Jego mroczna strona objawia się po raz pierwszy podczas walki z kapitanem Byakuyą. Do tej pory tłumiona część duszy Ichigo będąca mocą pustego zmieszaną z mocą shinigami ukazuje się, gdy naszemu bohaterowi grozi śmierć. Na twarzy Ichigo pojawia się maska pustego. Kontrolę nad jego ciałem przejmuje drzemiący w nim pusty, który jest w stanie walczyć na równi z Byakuyą.

Ichigo Vasto Lorde

Vasto Lorde to tytuł nadawany najsilniejszym pustym zamieszkującym Hueco Mundo. Ichigo budzi w sobie tę potężną moc podczas walki z Ulquiorrą. W tej postaci wygląd Ichigo całkowicie się zmienia. Ma na sobie nie tylko maskę pustego, ale także jego ciało przybiera inną formę.

Ichigo final getsuga tenshou

Po kilkumiesięcznym treningu wewnątrz Dangai Ichigo osiąga pełną jedność z Zangetsu. Opanował wówczas metodę, która może mu pozwolić pokonać Aizena. Jednak bohater musi zapłacić za to wysoką cenę. Kiedy jego ciało łączy się z jego duszą, może on wykonać jeden potężny atak ostateczny. Następnie traci swoje moce shinigami.

Nie zapominajmy o fullbringu Ichigo (moce dostępne dla zwykłych ludzi)

Po zatrzymaniu Aizena i stracie dotychczasowych mocy shinigami Ichigo trenuje pod okiem Kugo Ginjou. Wówczas uczy się formy znanej jako fullbring. Moce fullbring są zdolnościami, które są dostępne dla zwykłych ludzi. Oznacza to, że mogą z nich korzystać bohaterzy nie mający nic wspólnego z rodem shinigami, quincy, czy też pustych. Nie zapominajmy o tym, że Ichigo ma w sobie moce wszystkich trzech, jednak mimo wszystko urodził się jako człowiek, co pozwala mu opanować także fullbring.

Ichigo odzyskuje dawne moce i wzbogaca je nowymi umiejętnościami

Kiedy Ichigo przegrał podczas pierwszego spotkania z Yhwachem i jego miecz został złamany, udał się do królewskiego wymiaru, gdzie spotkał Oetsu Nimaiye. Oetsu odpowiada za tworzenie mieczy shinigami. Mistrz Nimaiya uczy Ichigo, w jaki sposób powinien obcować ze swoim Zangetsu. Nimaiya wykuwa dla niego nowe zanpakutou, które o wiele lepiej odzwierciedla naturę bohatera.

Od teraz Ichigo włada dwoma mieczami. Jeden krótki i solidny. Drugi podłużny, jednak pusty w środku. Taka struktura zanpakutou pozwala mu połączyć dwa miecze w jeden, dzięki czemu krótszy miecz wypełnia puste wnętrze dłuższego. W ten sposób Ichigo przebudził swoje nowe bankai, które jest manifestacją połączonych mocy shinigami, quincy oraz pustego.

Dopiero wtedy uwalnia swój prawdziwy potencjał i ukazuje, jak potężnym połączeniem są wszystkie moce Ichigo. Nasz bohater na końcu serii pogodził swój wewnętrzny konflikt i zaczął żyć w harmonii z każdą drzemiącą w nim naturą. Stał się istotą doskonałą, mogącą czerpać energię z każdej rasy. Stworzył to, do czego przez całe swoje życie dążył Sōsuke Aizen.

Tagi: Bleach

1 Komentarzy

Anime Tavern 28 listopada, 2022 - 9:37 pm

🔥🍻

Odpowiedz

Zostaw komentarz

WAKAI Favicon
Od fanów dla fanów
WAKAI.PL

Codzienna dawka newsów, humoru, ciekawostek i recenzji ze świata anime!

© wakai.pl 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin Polityka prywatności.