Wiele osób oglądających japońskie animacje w pewnym momencie swojego życia zadaje sobie pytanie – czy powinienem się wstydzić oglądania anime? Taki stan rzeczy często jest spowodowany np. wpływem otoczenia, w którym na co dzień przebywamy. Mało kto chce być społecznym wyrzutkiem, a gdy nasze zainteresowania nie wpasowują się w te, które posiadają nasi znajomi, zaczynamy wstydzić się naszych pasji. Z tego powodu tak ważne jest, aby dobierać znajomych, którzy podzielają nasze zamiłowania.

Wiek a oglądanie anime

Czas mija, a my nieustannie się starzejemy, lecz nasze zainteresowania wciąż pozostają takie same. Gdy pasją niektórych osób jest np. malarstwo, wszyscy wokół zazwyczaj mówią – to takie dojrzałe, że doceniasz dobrą sztukę! Jednak, jeżeli mamy powiedzmy 26 lat i dalej oglądamy „chińskie bajki” czy też „ryżowe opowieści” często spotykamy się z opinią – nie jesteś za stary na oglądanie kreskówek? 

Tak, takie słowa mogą niejednego wprawić w zakłopotanie i z całą pewnością zmuszają nas do przemyślenia paru kwestii. A co wtedy? Czy pozostać wiernym samemu sobie, czy poddać się słowom opinii społeczeństwa i zostać porządnym obywatelem, który posiada „dojrzałe pasje”? To już jest indywidualna kwestia każdej osoby.

Ktoś zawsze wejdzie w dosłownie najgorszym momencie…

Oglądaliście kiedyś poważne anime, które poruszało wiele ważnych kwestii i przemyśleń życiowych, ale w pewnym momencie na ekranie pojawiła się rozbierana scena? To właśnie jest ten jeden idealny moment, aby przypomnieć sobie o tym, że drzwi nie są zamknięte na klucz. Już wstajecie, aby je zablokować… i wtedy słyszycie, jak ktoś naciska klamkę. Drzwi się otwierają, a wzrok tej osoby kieruje się na słodkie półnagie dziewczynki z kocimi uszami. Nastaje niezręczna cisza. 

Choć to wyimaginowana sytuacja z całą pewnością wiele osób mogło jej w jakimś stopniu doświadczyć. Na takie wypadki możemy albo machnąć ręką, albo zacząć się tłumaczyć. Cóż wypadki się zdarzają i czasem nie mamy na to wpływu. Nie powinniśmy się nimi jednak bardzo przejmować.

Wstydzimy się oglądać anime przez szkołę?

Według mnie oglądanie anime jest normalną rzeczą i nie różni się niczym od oglądania filmów czy seriali. Gatunków jest tak wiele, że każdy może wybrać coś dla siebie bądź dla swojego dziecka i nie jest to nic wstydliwego. Niejednokrotnie spotkałam się z opinią, że anime powoduje u dzieci i nastolatków depresje. Taką tezę głosi między innymi wielu nauczycieli i pedagogów szkolnych.

Oczywiście, jeżeli oglądanie anime bardzo zaburza nasz tryb dnia i sprawia, że nie potrafimy normalnie funkcjonować, nie jest to nic dobrego. W takim wypadku udanie się po pomoc do specjalisty jest jak najbardziej wskazane. Jednak zwalanie całej winy na japońską animację i mówienie, że „anime jest złe” to też nie jest rozwiązanie problemu. 

Często dzieci, które mają depresję i oglądają anime, już przed rozpoczęciem swojej przygody z japońską animacją miały problemy w domu, czy w szkole. Myślę, że w wielu przypadkach to właśnie anime poprawia ich humor i pozwala im się odprężyć. W końcu zatracając się w tym świecie, choć przez chwilę możemy uciec od problemów. Ważne, by móc się z nimi później zmierzyć i ich nie lekceważyć. DOBRY specjalista z całą pewnością weźmie to pod uwagę.

Pamiętajmy, że jest wiele anime nieprzeznaczonych dla dzieci, które są oznaczone notką +18. W tym wypadku to właśnie rolą rodzica jest nadzór tego, co ogląda nasze dziecko. Jeżeli rodzic ma dobry kontakt ze swoim dzieckiem i wie jak z nim rozmawiać, z całą pewnością nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo ze strony anime i tym bardziej nie powinien się go wstydzić.

Anime jest dla każdego!

Nie ważne czy masz 11, 24 czy nawet 80 lat. Anime to forma rozrywki tak samo, jak film, książka czy podziwianie dzieł sztuki. Różni się tylko forma przekazu. Powinniśmy się cieszyć, że w XXI wieku istnieje tyle rodzajów przekazywania treści i wartości. Dzięki temu jesteśmy bardziej otwarci na wiele różnych aspektów i kultur. 

Na pewno wielu z Was zainteresowało się kulturą Japonii, ponieważ najpierw obejrzało sporo anime. Albo chcielibyście odwiedzić Koreę Południową, bo pokochaliście K-pop i jest to w porządku. Nie wstydźmy się naszych pasji, tylko dlatego, że komuś nie pasują. Wszystko jest dla ludzi. Jeżeli oglądanie anime poszerza nasze horyzonty i po prostu sprawia nam przyjemność, nie ma w tym absolutnie nic złego.

Kategorie: Artykuły

Zostaw komentarz

WAKAI Favicon
Od fanów dla fanów
WAKAI.PL

Codzienna dawka newsów, humoru, ciekawostek i recenzji ze świata anime!

© wakai.pl 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin Polityka prywatności.